Peygamber Sünneti Nedir, Ameliyatı Ve Tedavisi Nasıldır ?

Peygamber Sünneti Nedir, Ameliyatı Ve Tedavisi Nasıldır ?

Tıp alanında Hipospadyas adıyla bilinen peygamber sünneti, erkek çocuklarda cinsel organlarının uç kısmında yer alması söz konusu olan dış idrar deliğinin cinsel organın alt kısımlarından bir yöne doğru yer alması problemi olmakla birlikte hatalı bir tedavi sürecinden geçirilmesi durumunda çocuk sahibi olma eyleminin ne yazık ki gerçekleşmesini önleyebilmektedir. Birçok belirtileri bulunan peygamber sünneti, tedavi edilebilir bir durum olmakla birlikte hatalı tedavinin söz konusu olmaması açısından mutlak olarak uzman doktor tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Peygamber Sünneti Belirtileri İse Şunlardır;

  • Peygamber sünnetine sahip olan çocuklarda yarım sünnet şeklinde cinsel organ yapısına sahip olması
  • Normalden farklı bir şekilde, idrarlarını öne doğru değil de doğrudan bacaklarına doğru ve cinsel organ altına doğru yapması
  • Cinsel organın en uç kısmında deliğe benzer bir noktanın yer alması, ancak bu kısmın kör olması sebebiyle idrarın buradan yapılamaması

Peygamber Sünneti Hakkında Yapılan Hatalar Şu Şekildedir;

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, peygamber sünnetine sahip olan çocukların ebeveynleri tarafından alınan kararlar doğrultusunda cerrahi müdahale öncesinde sünnet ettirilmesidir. Cerrahi müdahale sürecinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilen bu olumsuz eylem yerine, doğrudan ilgili doktor tarafından alınan kararlar doğrultusunda cerrahi müdahale yapılması tavsiye edilmekte ve bu sayede uygun süreç içerisinde gerçekleştirilen cerrahi müdahale ile birlikte çocukların otomatik olarak sünnet edilmesinin de söz konusu olduğu uzmanlar tarafından dile getirilerek, bu konuda ebeveynlerin daha bilinçli ve doktora danışarak hareket etmesi tavsiye edilmiştir.

Peygamber Sünneti Ameliyatı Ve Tedavisi

Cerrahi müdahale tedavi uygulaması ile tedavi edilen peygamber sünneti, plastik cerrahlar tarafından genellikle 4-7 yaş aralığında ve mutlak olarak çocuğun henüz ilkokul eğitimine başlamadan önce gerçekleştirilmektedir. Eksik olması söz konusu olsa dahi, peygamber sünneti tedavisinde mevcut bulunan en önemli parçanın sünneti derisi olduğunu belirterek bu sayede, tıbbi yönden birkaç dakikalık kısa bir ameliyat sürecinden sonrasında başarılı bir şekilde tedavisi tamamlandırılmaktadır.

Peygamber Sünneti Cerrahi Müdahale Hedefleri İse Şu Şekildedir;

  • Cerrahi müdahale sayesinde eğrilik problemi ortadan kaldırılmış ve özellikle de ereksiyon halinde cinsel organın normal bir düz yapıya sahip olması
  • Cinsel organın hemen uç kısmından normal bir şekilde karşı tarafa doğru fışkırtarak idrar yapabilmesi
  • Ciddi anormallilik durumunda, cinsel organın torbaya gömülü bulunan görünümünün yok edilmesinin sağlanması
  • Dış görünüm bakımından normal sünnetli bir çocuğun görünümünün sağlanması
  • Söz konusu anormalliğin birey tarafından farkına varılmadan önce tedavi ettirilmesi

Peygamber Sünneti Tedavisi Sonrasında Herşey Normale Döner Mi ?

Uzmanlar tarafından da dile getirildiği üzere peygamber sünneti tedavisinin başarılı bir şekilde sonuçlandırılması durumunda bireylerin gerek cinsel yaşam açısından ve gerekse de idrar yapma eylemi açısından diğer erkekler ile aynı özelliklere sahip olduğunu ve bu sayede de hayatını normal bir şekilde sürdürebildiğinin altını çizmektedirler.

Toplumda ende görülen bir sağlık sorunu olan peygamber sünneti probleminde ebeveynlerin ciddi sonuçlara maruz kalınmaması açısından kesinlikte tek başına hareket etmemesi ve ilgili doktora başvurması gerekmektedir.

Etiketler