Peygamberimizin Çocuklara Karşı Olan Şevkati

Peygamberimizin Çocuklara Karşı Olan Şevkati

Peygamberimizin Çocuklara Karşı Olan Şevkati,Peygamberimizin çocuk şevkati,peygamberimizin şevkati,Peygamberimizin Çocuk Sevgisi

Peygamberimizin Çocuklara Karşı Olan Şevkati

Peygamberimiz (S.A.V.) çocukları çok sever, onları öper ve okşardı. Yeryüzüne O’nun gibi merhametli ve şefkatli hiç kimse gelmemiş ve gelmeyecektir. Arabistan’da çocukları sevmek pek hoş karşılanmıyordu. Hatta ayıp bile sayılıyordu. Çünkü o zamanlar orada bir vahşet hüküm sürüyordu. Kız çocuklarını diri diri toprağa gömecek kadar merhametten yoksun bir toplum yaşıyordu. Bir gün Peygamberimiz (S.A.V.) torunu Hz. Hasan (R.A.)’ı kucağına almış, seviyordu. Huzuruna gelen bir kişi bu olaya hayret etti. Benim on tane çocuğum var, bugüne kadar bunlardan hiçbirini öpmedim, dedi. Peygamberimiz (S.A.V.) adama hitaben şöyle buyurdu:

“Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.” (Buhari)
Başka bir Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Yerde olanlara merhamet ediniz ki gökte olanlar da size merhamet etsinler.” Bir gün Peygamberimiz (S.A.V.) namazda secdede iken, torunu Hz. Hasan (R.A.) sırtına çıktı. Düşmemesi için Peygamberimiz (S.A.V.) secdeyi uzattı. Ve sırtından ininceye kadar onu bekledi. Yüce Peygamberimiz (S.A.V.) her zaman öksüz ve yetim çocukları himaye eder, keder ve sevinçlerine ortak olurdu. Bir Hadis-i Şerif’te şöyle buyurmuştur: “Yoksulların geçimlerini üzerine alan bir Müslüman Allah yolunda cihad eden mücahid gibi yahut gündüzleri oruçlu, geceleri de ibadetle meşgul olan kimse gibidir.” (Buhari)
Efendimiz (S.A.V.) hayatı boyunca hep yoksul ve fakir çocuklarla beraber olmuş, onlara ikram ve yardımda bulunmuştur. Kölelerin azad edilmesi için Müslümanları hep teşvik etmiştir. Ayrıca kölelerin hürriyete kavuşmaları için hazineden pay ayırmıştır.