Peygamberimizin Hayatında Dua

Peygamberimizin Hayatında Dua

Peygamberimizin Hayatında Dua

Sevgili Peygamberimizin hayatında duanın çok önemli bir yeri vardı. O, dua etmeyi, Yüce Allah’a sığınmayı çok severdi. Her işine dua ile başlardı. Müslümanlara da bol bol dua etmelerini, duasız bir işe başlamamalarını öğütlerdi. O, yalnız kendisi için dua etmez, bütün insanlığın kurtuluşu içinde dua ederdi. Müslümanların dünya ve ahirette iyilikler elde etmesi içinde özellikle namazlardan sonra dua eder, en kıymetli duaların, inananların birbirleri için yaptıkları, dualar olduğunu söylerdi. Bizlerde sevdiklerimiz için dua etmeyi unutmayalım. Sevgili Peygamberimiz, günlük hayatın da şuralarda dua ederdi: Peygamberimiz, evinden ve camiden çıkarken iyilik ve güzelliklerin kendisine ulaşması için dua ederdi. Yine bu yerlere girerken aynı şekilde dua da bulunurdu. Eş ve çocuklarına dua etmeyi ihmal etmezdi. Onları Yüce Allah’a emanet ederdi. Yola çıkmadan önce yolculuğun iyi ve kazasız geçmesi için dua ederdi.

Yolculuktan döndüğünde de ailesini sağlık ve mutluluk içerisinde bulmak için Yüce Allah’a sığınırdı. Yine bir yakını veya arkadaşı uzun bir yolculuğa çıkıyor ise elini sıkar, kucaklar, yolculuğunun güzel geçmesi için Allah’a dua eder ve iyi dileklerle uğurlardı. Bir işe başlarken işin kolay olması, o işte zorlukların çıkmaması için dua ederdi. Arkadaşlarıyla toplantı veya sohbete başlarken toplantının güzel geçmesi için Allah’a yalvarırdı. Toplantı ve sohbet bittiğinde de farkında olmadan yapılan yanlışlıklardan dolayı Yüce Allah’tan kendisini affetmesini isterdi. Alışverişe çıktığında işlerin kazançlı gitmesi için dükkân sahiplerine hayır duada bulunurdu.

O, çocukları çok severdi. Anne ve babalar, yeni doğan çocuklarını doğar doğmaz Sevgili Peygamberimize dua etmesi için getirirler, oda çocukları kucağına alır, öper, sever; uzun ömürlü ve iyi insan olmaları için dua ederdi. O, Müslümanlardan dertli olan veya hasta olanları ziyaret eder, sağlıklarına kavuşmaları için dua ederdi. Yemeklerden önce ve sonra dua etmeyi ihmal etmezdi. Özellikle yemeğin bereketli olması için dua eder, açlıktan Yüce Allah’a sığınırdı. Yatağına yattığında da dua etmeyi unutmazdı. İhlâs, Felâk ve Nas surelerini okur, Yüce Allah’a sığınarak iyilikler içinde uyanmak için dua ederdi. Sabaha dinç ve iyi bir şekilde kalktığı içinde Yüce Allah’a teşekkür ederdi. Yağmur yağmadığında ise ülke topraklarının bereketli olması, hayvanların susuz kalmaması için dua ederdi. Deprem ve sel baskınlarından, her türlü kötülükten ve düşmanların saldırısından Yüce Allah’a sığınırdı. Bize dua etmeyi Peygamberimiz öğretti. Bizde onun öğrettiği şekilde dua ediyoruz.