Peygamberimizin Namazı

Peygamberimizin Namazı

Peygamberimizin Namazı,peygamberimiz nasıl namaz kılar,peygamberimiz namaz duaları,H.z Muhammed s.a.v namazı,peygamberimizin namaz kılma şekli

Peygamberimizin Namazı

Peygamberimizin namazı (S.A.V.) en çok sevdiği ibadet namaz kılmaktı. İmandan sonra Mü’minlere farz kılınan en önemli ibadet namazdır. Peygamberimiz (S.A.V.) bilhassa namaza çok önem veriyordu. Çünkü namaz Mü’minin miracı, cennetin anahtarı ve imanın en mühim alametidir. Peygamberimiz (S.A.V.) bir Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: “Namaz dinin direğidir. Kim namazı terk ederse dinini yıkmış olur.” (Beyhaki)
Amellerin en hayırlısı vaktinde kılınan namazdır. Peygamberimiz (S.A.V.) ibadet etmeyi çok severdi. Peygamber olmadan önce, Hira mağarasına gider, aylarca orada kalıp ibadet ve tefekkürde bulunurdu. Peygamberlik geldiğinde de, öncelikle kendisine namazın nasıl kılınacağı öğretilmişti. Peygamberimiz (S.A.V.) ilk zamanlar Kureyş Müşriklerinin baskısından dolayı gizli gizli evde ibadet ediyordu. Bazen de dağlara vadilere giderek oralarda namaz kılıyordu. O zamanlar çocuk olan Hz. Ali’yi de yanına alarak birlikte tenha yerlere giderek namaz kılmaya devam ediyorlardı. Akşamları ise birlikte tekrar eve geliyorlardı. Bir gün Hz. Ali (R.A.)’nin babası Ebu Talip onları ibadet ederken görmüş “Böyle ne yapıyorsunuz?” diye sorduğunda Hz. Muhammed (S.A.V.) O’na İslam dinini anlatmış ve bu dine davet etmiştir. Fakat Ebu Talip Müslüman olmayı kabul etmemişti. Peygamberimiz (S.A.V.) kuşluk vakti namazını ise Kâbe’de kılıyordu. Çünkü Kureyşliler bu namazı önceden biliyorlardı. Hz. Peygamber (S.A.V.) geceleri de çok ibadet ederdi. Hz. Muğire (R.A.): “Efendimiz ayakları şişip üzerinde duramayacak hale gelinceye kadar namaz kılar ve ibadette ısrar ederdi. Kendilerine; Bununla mükellef misiniz ya Resulullah? Diye sorulduğunda; Rabbime karşı çok şükreden bir kul olmayayım mı? Buyururlardı.” 

Peygamberimiz (S.A.V.)’e gece namazı farz kılınmıştır. Allah (C.C.) Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Gecenin birazı müstesna kalk. Yarısında veya ondan biraz eksilt yahut biraz artır ve Kur’an-ı yavaş yavaş oku.” (Müzemmil Suresi, 2, 3, 4)
Peygamberimiz (S.A.V.) hayatı boyunca geceleri kalkıp nafile namaz kılmıştır. Hasta veya çok yorgun olduğu zaman ise oturarak namaz ibadetini yapmıştır. Allah (C.C.) Kur’an-ı Kerim’de şöyle haber vermektedir: “Secdene devam et ve yaklaş.” (Alak Suresi, 19)
Başka bir ayette şöyle buyrulmaktadır: “Beni anmak için namaz kıl.” (Taha Suresi, 14)
Peygamberimiz (S.A.V.) gece ibadeti, kendine nasıl kolay geliyorsa o şekilde yapıyordu. Mü’minlerin gece namazını kılmaları içinde onları teşvik ederdi. Peygamberimiz (S.A.V.) bir Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

“Kulun Allah’a en yakın hali secdede olduğu haldir.” (Müslim)
Hz. Peygamber (S.A.V.) beş vakit namaz dışında 39 rekât sünnet ve nafile namaz kılardı. Farz namazlarının miktarı ve vakti Allah (C.C.) tarafından belirtilmiştir. Bunlar da fazlalık veya eksiklik olmaz. Allah (C.C.) Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Çünkü namaz Mü’minler üzerine vakti belirli bir farz olmuştur.” (Nisa Suresi, 103)
Farz namazların ölünceye kadar yapılması Allah (C.C.)’ın kesin bir emridir. İnsanın aklı başında olduğu müddetçe mutlaka farz namazlarını kılması gerekir. Terk etmesi asla mümkün değildir ve buna cevaz verilmemiştir. Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifade edilir: “Ve sana yakin (ölüm) gelinceye kadar Rabbine ibadet et!” (Hicr Suresi, 99)
Nafile ibadetlerde Allahu Teâlâ’nın rızası kazanılır. Farzlarda eksiklik varsa nafile ile tamamlanır.

Bilhassa sabah namazının iki rekât sünneti çok önemlidir. Peygamberimiz (S.A.V.) bir kısım Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: “Sabahın farzından evvel kılınan iki rekât sünnet, dünya ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır.” (Müslim)
“İkindiden evvel dört rekât namaz kılan kula Allah rahmet etsin.” (Ebu Davud)
Peygamberimiz (S.A.V.) akşamla yatsı arası (evvabin) namazı kılardı. Yatsı namazından sonra vitr namazını üç rekât olarak kılardı. Sabahları güneş doğduktan 45-50 dakika sonra iki rekâttan sekiz rekâta kadar kuşluk (duha) namazı kılardı. Hz. Peygamber (S.A.V.) Ramazanın son on gününde ise itikâfa çekilirdi. Gece gündüz ibadet ederdi. Hiçbir zaman gaflete düşmezdi. Peygamberimiz (S.A.V.) bir kısım Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Allah indinde amellerin em makbulü az olsa da devamlı olanıdır.”

“Bir kimse namaz kılar da namaz onu hayâsızlıktan ve fenalıktan alıkoymazsa o namaz kendini Allah’tan uzaklaştırmak başka bir şey yapmaz.” Peygamberimiz (S.A.V.) farz namazlarını her zaman camide cemaatle kılardı. Peygamberimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuştur: “Cemaatle kılınan namaz tek olarak eda edilen namazdan 27 derece daha üstündür.” (Müslim ve Buhari)
Peygamberimiz (S.A.V.) temiz olmayan mekânlarda, mezarlıklarda, hayvan kesilen yerlerde ve helak olan milletlerin yaşadığı mekânlarda namaz kılmazdı.