Peygamberimizin Şefkat ve Merhameti

Peygamberimizin Şefkat ve Merhameti

Peygamberimizin Şefkat ve Merhameti,Peygamberimizin şefkati,Peygamberimizin merhameti,şefkat,merhamet, ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz

Peygamberimizin Şefkat ve Merhameti

Peygamberimiz (S.A.V.) çok şefkatli ve merhametliydi. O’nun merhameti bütün canlıları kapsamıştır. Peygamberimiz (S.A.V.) kendisine hakaret edip alaya alan, eziyette bulunup canına kastetmek isteyen düşmanlarına bile merhametini hiçbir zaman esirgememiştir. O’nun adeta güneşe benzeyen engin şefkatinden herkes istifade ediyordu. Hasta, fakir, köle ve yetimlere iyilik ve yardım hususunda mutlaka öncelik tanıyordu. Kur’an-ı Kerim’de Peygamberimiz (S.A.V.)’in âlemlere rahmet olarak gönderildiği, Mü’minlere karşı çok merhametli ve şefkatli olduğu açıkça bildirilmiştir. Allah (C.C.) Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur: “Resulüm! Biz seni âlemlere ancak rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya Suresi, 107)

Başka bir ayette Allah (C.C.) bizlere şöyle haber vermektedir: “Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, Mü’minlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.” (Tevbe Suresi, 128)
Allah (C.C.) bu ayette kendi isimlerinden olan çok şefkatli ve pek merhametli sıfatlarını Peygamberimiz (S.A.V.)’e vermiştir. Daha önce bu iki sıfat hiçbir Peygambere verilmemiştir. Düşmanlarına dahi şefkat ve merhametle muamele ederdi.