Ramazan Ayında Cinsel İlişkiye Girmek Günah Mıdır? 

Ramazan Ayında Cinsel İlişkiye Girmek Günah Mıdır? 

Merak edilen konulardan biri de Ramazan ayı içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi günah olup olmadığı konusudur. Günümüzde oldukça merak edilen konular arasında bulunan bu konu hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sunulan yanıtta Ramazan ayı içerisinde gündüz vakti oruçlu iken cinsel münasebete girilmesinin günah ve haram olduğu yönündedir. Bu bakımdan, Ramazan ayında gündüz vakti cinsel ilişkiye girilmesinin haram olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

Ramazan Ayı İçerisinde Gündüz Vakti Oruçlu İken Cinsel İlişkiye Girilmesi Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ramazan ayı içerisinde gündüz oruçlu iken cinsel ilişkiye girilmesi haram ve günah olduğunu belirttikten sonrasında bu eylemin gerçekleştirilmesi durumunda gerek erkek tarafından ve gerekse de kadın tarafından kefarret bedeli olarak bir köleyi hürriyetine kavuşturması gerekmektedir. Bu durumun yapılamaması durumunda ise, bireylerin 60 gün boyunca ara vermeden kefarret orucu tutması gerekmektedir. Bunun da yerine getirilememesi durumunda bireylerin 60 tane fakir insanı doyurması gerekmektedir. Bu kefarretlerin yerine getirilememesi durumunda ise, bireylerin samimi bir şekilde tövbe-i istiğfarda bulunması ve cinsel ilişkiye girdiği Ramazan günü 1 gün kaza orucu tutması gerekmektedir.

Ramazan Ayı İçerisinde Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilebilmektedir?

Kolaylıklar dini olan dinimiz, Ramazan ayında da cinsel ilişkiye girilmesi konusunda müslümanlara kolaylıklar tanımıştır. Bu durumda, müslümanların Ramazan ayında gündüzün oruçlu geçirmesi ve iftar sonrasında cinsel ilişkiye girmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığı belirtilmektedir. Bireylerin, Ramazan ayı gecesinde cinsel ilişki sonrasında sabah namazı öncesinde gusül abdesti alarak, tekrardan Ramazan ayı oruç niyetini tazelemesi ve sabah namazına hazırlık yapması gerekmektedir.

Ramazan Ayı Boyunca Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Konular Nelerdir?

Ramazan ayı boyunca müslümanların mutlak olarak dikkat etmesi gereken başlıca konulardan biri, 30 günlük Ramazan orucu boyunca gündüz vakti cinsel ilişkiden kaçınmasıdır. Ramazan ayı orucunun makbuliyetinin gitmesine neden olması, haram ve günah olması ve bu sebeple de Rabbimizin rızasından uzaklaşmaya neden olması sebebiyle, müslümanların dikkat etmesi gereken ikinci bir konu ise, Ramazan ayı boyunca gıybet ve dedikodudan uzak durmasıdır. Yalnızca Ramazan ayı açısından değil, mümin bir kimsenin Rabbinin rızasına kavuşabilmesi, ahiret hayatını elde edebilmesi açısından gıybet ve dedikodu hasletinden uzak durması ve bu gibi ortamlardan kaçınması gerekmektedir.

Ramazan ayı boyunca dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, bireylerin 5 vakit farz namazlarını vaktinde eda etmesi ve varsa kötü alışkanlıklarına samimi bir kalp ve dil ile tövbe etmesidir. Ramazan ayı boyunca dikkat edilmesi gereken konulardan biri de, 30 günlük farz orucun öneminin kavranması ve bu bakımdan bilinçli ve istekli bir şekilde yerine getirilmesidir. Yılda sadece bir kez sunulan bu büyük mağfiret okyanusu verilesi ile Yüce Rabbimizin rahmet ve bağışlanmasına mazhar olabilmek açısından mümin erkek ve mümin kadınların yukarıdaki hususlara da ayrıca dikkat etmesinde büyük faydalar bulunmaktadır.

 

Etiketler