Ramazan Ayında Fitre Kimlere Verilmelidir? 

Ramazan Ayında Fitre Kimlere Verilmelidir? 

Ramazan ayında merak edilen konulardan biri de bu mübarek ayda fitrenin kimlere verilmesi gerektiği konusudur. Başta Diyanet İşleri Başkanlığı kurumsal web sitesi olmak üzere birçok dini web siteler üzerinden merak edilen bu konu hakkında detaylı olarak bilgiler sunulmuştur. Buna göre, Ramazan ayında fitrenin kuşkusuz ki maddi yönden yardıma muhtaç olan ve yoksul olan kimselere verilmesi gerekmektedir. Ancak, maalesef ki, Ramazan ayında kendilerini yardıma muhtaç olarak gösterenlerin bulunması sebebiyle gerçek yoksul kimselerin bulunması da güç olabilmektedir.

Ramazan Ayında Fitre Verilmesi Gereken Kimseler Şunlardır;

Yoksul Kimselere

Ramazan ayında fitre verilmesi gerekenlerden ilki gerçek anlamda yoksul olan ve herhangi bir yerden geliri bulunmayanlara verilmelidir.

Yetimlere

Ramazan ayında fitre verilmesi gerekenlerden biri de, kuşkusuz ki anne veya babası veya da her ikisi kaybetmiş olan kimsesiz ve yetim kimselere verilmesidir.

Bakıma Muhtaç Kimselere

Ramazan ayında fitre verilmesi gerekenlerden biri de, bakıma muhtaç olan kimselere verilmelidir.

Yaşlı Kimselere

Ramazanda fitrenin yaşlı ve ayrıca bakıma muhtaç olan kimselere verilmesi de Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından uygun görülmüştür.

Ramazan Ayında Fitre Vermenin Önemi Nedir?

Ramazan ayında fitre vermek oldukça önemlidir. İslam alimleri tarafından da belirtildiği üzere Ramazan ayının müminler üzerinde manevi anlamda hakkı bulunduğu ve bu hakkın tam olarak yerine getirilmesi açısından Ramazan ayı bitimine müslümanların fakir ve düşkün olan insanlara fitre vermesi gerekmektedir.

Ramazan Ayında Fitre Nasıl Verilmektedir?

Ramazan ayında fitre vermesi açısından öncelikle Ramazan ayının tamamlanması beklenmektedir. Ramazan ayının bitmesi ile birlikte müslümanların araya ciddi  bir mesafe koymadan mümkün olabildiği en kısa süreçler içerisinde fitre verilmesi gereken gerçek muhtaç ve hak sahiplerine zamanında fitresini vermelidirler. Bu sayede Ramazan ayının hakkı ile eda edilmesi ve Yüce Rabbimizin rızasına nail olunması söz konusu olmaktadır.

Ramazan Ayında Fitre Vermek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ramazanda fitre vermek için ayrıca dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Ramazan ayından sonrasında fitre verme konusunda fitrelerinin geçerli olabilmesi açısından mutlak olarak yoksul ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmak açısından iyi bir araştırma yapması gerekmektedir. Ramazan ayında fitre vermek için dikkat edilmesi gereken detaylardan biri de, bireylerin Ramazan ayından en fazla 30 gün sonrasına kadar ihtiyaç sahiplerine fitre vermesi daha makbul olmaktadır. Bu bakımdan, Ramazan ayı bitimi sonrasında fitre verme konusunda da hassasiyetle hareket edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Ramazan Ayında Kiracı Olan Kimselere Fitre Verilmesi Söz Konusu Olabilir Mi?

Ramazan ayında kiracı olan insanların herhangi bir yerden geliri bulunması durumunda fitre verilmesi dinimizce uygun görülmemektedir. Bu bakımdan, fitre verilmesindeki asıl amacın, toplumdaki yoksul ve düşkün insanların bu sayede bir nebze de olsa içerisinde bulundukları maddi sorunlardan rahatlığa ulaşmasının sağlanmasıdır. Bu bakımdan, ekonomik yönden durumu elverişli olan insanlara fitre verilmesinin doğru olamayacağı gibi, kirada olup da, aylık belirli bir miktarda geliri bulunan bireylere de Ramazan ayı fitresi verilmesi dinimizce uygun görülmemektedir.

 

Etiketler