Ramazan Ayında Okunan Dualar

Ramazan Ayında Okunan Dualar

Mübarek Ramazan ayında öncelikle oruç tutmak biz Müslümanlara farz kılınmıştır. Buluğ çağına eren herkes oruç tutmakla sorumludur. Müslümanlar islamın şartı olan zekatıda bu ayda vermeyi tercih etmektedir. Zekatın dışında fitrede bu ayda verilir. Ramazan ayının son 10 gününde itikaf yapmak sünnettir. İmkanı olanların bu sünneti yerine getirmeleri güzel olur. Sahura mutlaka kalkmak gerekir çünkü peygamberimiz Hz. Muhammed; ” Sahur yapın sahurda bereket vardır.” buyurmuştur. Sahura kalkıldığı zaman teheccüd namazı kılmak, önemli bir ibadettir. Yapabilirseniz çok iyi olur. Ramazan ayında mukabele yapılabilecek ibadetlerden biridir. İftarlarda ihtiyacı olun insanları davet ekmek gerekir. Yeme içmede ölçülü olmalıdır. Sofraları israf sofralarına çevirmemek gerekir.

Ramazan ayında yapılan ibadetler ve okunacak dualar

Ramazân-ı şerîfin ilk akşamı, (Şa’ban’ın son gününü Ramazan’ın ilk gününe bağlayan gece) akşamla yatsı arasında 2 rek’at teşekkür namazı kılınır. “Yâ Rabbî, Ramazân-ı şerîf ile müşerref kıldığın için” denilir ve namaza durulur.

Fâtiha-i şerîfeden sonra birinci rek’atte 1 “İnnâ a’taynâkel-kevser…”, ikinci rek’atte 1 İhlâs-ı şerîf okunur.
Namazdan sonra; 70 İstiğfâr-ı şerîf, 70 Salevât-ı şerîfe (Salât-ı Münciye okumak efdaldir) okunup dua yapılır.
Birinci 10 gün içinde mümkünse Tesbih Namazı kılınır ve Hatm-i Enbiyâ yapılır. İkinci 10 gün içinde mümkünse yine Tesbih Namazı kılınır ve Hatm-i Enbiyâ yapılır. Üçüncü 10 gün içinde tevbe-istiğfar, Hatm-i Enbiyâ ve 7 salât-ü selâm’dan sonra mümkünse Hatm-i İstiğfâr yapılıp, yani 1001 defa:
“Estağfirullâhe’l-azıym. Ve etûbü ileyk” denilip, bittikten sonra 7 ilâ 70 salat-ü selâm okunur ve duâ yapılır.

İftara yakın:

“Allâhümme yâ vâsial-mağfiratiğfirlî”,

İftar esnâsında da:

“Allâhümme leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme ğadin neveytü” duâsı okunur.

Ramazanda sadaka-i fıtır veremeyen müslümanlar, arefe günü 2 rek’at namaz kılarak, Allâh’a ilticâ ederler. Zamm-ı sûre olarak ne istenirse o okunur.

Peygamber efendimiz buyurdu ki:

“Kim, Bayram günü, üçyüz defa “Sübhânallahi ve bi-hamdihi” der ve bunu müslümanların mevtâlarına hediye ederse, her kabre bin nûr girer. O kişi öldüğü zaman Allahü teâlâ o kişinin bin nûrunu da kabrine getirir.”