Ramazan Ayında Neden Oruç Tutulur?

Ramazan Ayında Neden Oruç Tutulur?

Yılda yalnızca bir defaya mahsus olarak tutulan ve farz ibadetlerden biri olan Ramazan ayında oruç tutulmasının gerek maddi ve gerekse de manevi bakımdan birçok faydaları bulunmaktadır. Rabbimize yaklaşmamıza vesile olan Ramazan ayı orucunun bu sayede Rabbimizin rızasına nail olmaya vesile olmasının yanı sıra, Rabbimizin emrine uyarak da dünya ve ahiret hayatımızda mutlu ve huzurlu olmamıza da hiç kuşkusuz ki vesile olmaktadır.

Ramazan Ayında Oruç Tutulmasının Nedenleri İse Şunlardır;

Dinimizin 5 Emrinden Biri Olan Ramazan Ayı Orucunu Hakkı İle Eda Etmek

Dinimizin 5 emrinden biri olan Ramazan ayı orucu tutarak, Rabbimizin emrine uymaktayız. Bu bakımdan Ramazan ayında oruç tutulmasının diğer günler oruç tutulmasındaki en önemli farkı, Ramazan ayı orucunun farz bir ibadet olmasıdır.

Nimetlerin Farkına Varmamıza Vesile Olması

Ramazan ayında oruç tutmamızın başlıca nedenlerinden biri de, kuşkusuz ki Rabbimiz tarafından dünya hayatımızda bizlere kesintisiz olarak lüffedilen nimetlerin hatırlamamıza vesile olmasıdır. Tuttuğumuz 30 günlük orucumuz sayesinde, daha tefekkür içerisine girerek, sahip olduğumuz nimetlere bu vesile ile daha bilinçli bir şekilde şükretmekteyiz.

Aciz Olduğumuzun Farkına Varmamıza Vesile Olması

Ramazanda oruç tutmamızın nedenlerinden biri de, bu sayede kibir hasletinden arınarak, aciz varlık olduğumuzun daha kolay farkına varmamıza vesile olmaktadır.

Nefsimizin Terbiye Edilmesi Açısından

Ramazanda oruç tutmamızın nedenlerinden biri de, görünürde olmasa dahi, gerçek anlamda oldukça şımarık ve azgın bir karakterist yapıya sahip olan nefsimizin bu vesile ile terbiye edilmesinin sağlanmasıdır. Oruç ibadeti sayesinde kuşkusuz ki nefsimiz durulmakta ve terbiye basamaklarına ulaşmaktadır.

Beden Sağlığımızın Korunması Açısından

Ramazanda oruç tutmamızın nedenlerinden biri de, gerek ruhsal yönden, gerek fiziksel yönden ve gerekse de zihinsel yönden daha sağlıklı bir bedene sahip olmamızdır. 30 günlük Ramazan ayı orucu sayesinde bedenimiz adeta baştan aşağıya kadar yenilenerek, hayata daha pozitif ve enerjili bakmamızı sağlamaktadır.

Manevi Bakımdan Yol Almamız Açısından

Ramazan ayında oruç tutmamızın başlıca nedenlerinden biri de, kuşkusuz ki manevi bakımdan dereceler almamız açısındandır. Geçmişten günümüze kadar tüm tasaffuv büyüklerinin hayatlarına bakıldığında manevi yönden büyük mertebelere ulaşmalarında elbetteki oruç ibadetinin önemli bir rol aldığı gözlemlenmektedir. Bu bakımdan, Ramazan ayı orucu tutularak Rabbimizin rızasına, rahmetine nail olunurken, bu sayede manevi kapıların açılmasına ve Rabbimizin katında sevilen bir mümin olunmasına vesile olmaktadır.

Günahlarımızın Affedilmesi Açısından

Ramazan ayında oruç tutmamızın nedenlerinden biri de, ilahi rahmetin sağnak sağnak yağdığı bu mübarek ayda işlemiş olduğumuz hata ve günahlarımızdan dolayı Rabbimizin bizleri bağışlamasını umut etmek ve bu vesile ile daha yoğun bir şekilde duada bulunmamızdır.

Bu bakımdan Ramazan orucu zaruri sebepler dışında hakkı ile eda edilmeli ve Ramazan orucu boyunca müminler günahlardan sakınarak, işlemiş oldukları günah ve hatalardan ötürü Allah’a samimi bir kalp ile dönerek tövbe etmelidirler.

 

Etiketler