Ramazan Ayında Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir?

Ramazan Ayında Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir?

Ramazan Ayında Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir?

 

Ramazan ayında en önemli şey, farz olan orucu tutmaktır. Sağlıklı ve buluğ çağına gelmiş her Müslüman, oruç tutmakla mükelleftir. Oruç tutmanın dışında, Ramazan ayının en belirgin özelliği olan ve yapılması farz olan zekât görevidir. Müslüman olan büyük bir çoğunluk, zekâtlarını Ramazan ayında verir. Zekâtların bu ayda verilmesi, Müslümanlara farzdır. Haç ibadeti dışında, önemli olan üç farz da bu ayda yapılır.

 

5 vakit namaz kılmak, ergenlik çağına gelen her Müslüman için farzdır. Ramazan ayında kılınan namaz da oldukça sevaptır. Her oruç tutan, mutlaka bu ayda namaz kılmaya başlamalıdır. Fitre vermek, Müslümanlar için farz olan bir ibadettir. İhtiyaç sahibi yoksul kimselerin bazı ihtiyaçlarını gidermeleri için verilen fitre, aynı zamanda yardımlaşmayı da öğretir.

 

Ramazan ayında oruç tutarken sahura kalkmak, bir şey yemek istenmese bile en azından bir bardak su içmek, oldukça sevaptır. Peygamberimiz; Sahur yapın, sahurda bereket vardır’ demiştir. Sahura kalkıldığı zaman teheccüd namazı kılmak, oldukça önemli ibadetler arasında yer alır. Ramazan ayı boyunca, Kuran-ı Kerim okumak, Kuran-ı Kerim dinlemek ve hatip etmek, önemli bir ibadettir.

 

Ramazan ayında iftar sofraları hazırlayarak, misafir davet etmek önemli bir konudur. Sadece yakınların davet edilmesi değil, ihtiyaç sahibi kimselerin de iftar sofralarına misafir edilmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki; sofraların en kötüsü, yalnız zenginlerin olduğu sofralardır. İftar sofralarını, adeta israf sofralarına çevirmemeye özen gösterilmeli ve bu önemli ibadeti, layıkıyla yerine getirmeliyiz.