Ramazan Orucu Neden Tutulur?

Ramazan Orucu Neden Tutulur?

Ramazan Orucu Neden Tutulur?

 

Ramazan ayının yaklaştığı bu günlerde oruç hakkında detaylı ve yeterli bilgiye sahip olmak çok önemlidir. İslam’ın 5 şartından üçüncüsü olarak karşımıza çıkan oruç tutmak Müslümanlar için farz olmaktadır. Yılda sadece bir ay tutulan oruç Allah’ a olan kulluk ve ibadetin en güzel simgesidir.

 

Kişinin kendisini bir şeylerden uzak tutması ve engellemesi anlamlarını taşıyan oruç kelimesi nefsi korumak manalarına da gelmektedir. Ramazan ayında bir ay oruç tutmak farzdır. Bunun için sahur vaktinde vücut için gerekli olan besinler yenilir ve imsak vaktinden güneş batana kadar hiçbir şey yenilmeden ve içilmeden beklenilir. Yemenin ve içmenin terk edilmesinin yanında şehevi arzuların da terk edilmesi gerekmektedir.

 

Oruç tutmanın en büyük amacı Allah’ ın emirlerini yerine getirmek ve O’na yakınlaşmaktır. Yüce Allah her türlü sevgi, saygı ve ibadeti göstermemiz gereken yaratıcımızdır. İbadet edilmeye layık olan yalnızca O’dur. Oruç tutma gayreti içinde olarak da Allah’ a olan sevgimizi ve bağlılığımızı gösterebiliriz. O’nun gül cemalini görmek ve cennete girebilmek adına rızasını kazanabilmek çok önemlidir. Bu nedenle Ramazan orucunu da tam ve inanarak tutmalı ve sevaplarımızı arttırmamız gerekmektedir.

 

Allah’ a yaklaşmak, sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmak için oruç tutmak en hayırlı ibadetlerden birisidir. Her aklı başında olan, sağlığı yerinde olan Müslümanın bir ay boyunca oruç tutması gerekmektedir. Hem nefsin hem de bedenin arındığı oruç tutma ibadeti ile kendinizi çok daha iyi hissetmeniz mümkündür.