Ruj Sürmek Haram Mı?

Ruj Sürmek Haram Mı?

Merak edilen islami meselelerden biri olan ruj sürmek haram mı konusu hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı kurumu bünyesinde yer alan Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamalarda, ruj ve oje türü makyaj malzemelerinin beden üzerinde tabaka meydana getirmesi sebebiyle ve bu sayede suyun bedene ulaşmasını önlemesi ve bu durum sonucunda da, abdest ve gusül abdestine engel teşkil etmesi nedeniyle, ruj ve oje türü makyaj malzemelerinin dinimizce caiz olmadığını belirtmiştir. Dolaysıyla, yapılan açıklamalara bakıldığında ruj ve oje türü makyaj malzemelerinin dinimizce mekruh yani harama yakın olduğu anlaşılmaktadır.

Ruj İle Abdest Alınması Sakıncalı Mı?

Yukarıda da belirtildiği üzere ruj ve benzeri türden makyaj malzemelerinin doğrudan suyun bedene ulaşmasını önlediğinden ve bu sebeple de namaz abdestinin ve gusül abdestinin alınmasını önlediğinden ruj ile abdest alınması sonucunda namaz ve gusül abdestinin kabul göremeyeceği söz konusudur.

Ruj Hangi Durumlarda Uygulanması Söz Konusudur?

Ruj ve oje türü makyaj malzemelerinin namaz abdesti ve gusül abdesti aşaması haricinde uygulanmasında herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır. Ancak, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından da belirtildiği üzere, ruj ve oje türü makyaj malzemelerinin oruç ibadeti sırasında da uygulanmasında orucun bozulmasına neden olabildiğinden, orç ibadeti sırasında da ruj ve oje gibi makyaj malzemelerinden uzak durulması gerekmektedir.

Ruj Sürülmesi Durumunda Günah İşlenmesi Söz Konusu Mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından da yapılan açıklamalarda, ruj ve benzeri türden makyaj malzemelerinin hane içerisinde uygulanmasında yani namahrem durumun söz konusu olmadığı ortamda uygulanmasında sakınca söz konusu olmamaktadır. Bu durumda, hane içerisinde oje ve ruj gibi makyaj malzemeleri uygulanmasında günah işlenmesi söz konusu olmamaktadır.

Ruj Sürdükten Sonra Namaz İbadet Yapılması Söz Konusu Mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından da belirtildiği üzere ruj ve oje gibi makyaj malzemelerinin uygulanmasından sonrasında, oruç ibadetine devam edilebileceği, ancak bu gibi makyaj malzemelerinin bedene su ulaşmasına engel teşkil edebildiğinden gusül ve namaz abdestine engel teşkil edebileceğini belirtmiştir.

Ancak, ruj ve oje gibi makyaj malzemelerinin uygulandıktan sonrasında namaz ibadetinin yerine getirilmesi dinimizce caiz görülmemiştir. Bu bakımdan, oruç ibadetinden farklı olarak ruj ve oje türü makyaj malzemeleri uygulandıktan sonrasında namaz kılınması söz konusu olmamakla birlikte, ruj ve oje türü makyaj malzemelerinin cilt tabakası üzerinden temizlendikten sonrasında yeniden abdest alınarak namaz kılınması söz konusu olmaktadır.

Bu bakımdan, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından da belirtildiği üzere, ruj ve oje türü makyaj malzemelerinin özellikle de ibadet süreci boyunca tercih edilmemesi gerektiği ve gusül ve namaz abdesti süreci öncesinde vücuttan arındırılması gerektiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Müzik dinlemek haram mıdır ? Öğrenmek için TIKLAYINIZ.
Etiketler