Ruj Sürmek Orucu Bozar Mı?

Ruj Sürmek Orucu Bozar Mı?

Merak edilen konulardan biri olan ruj sürmenin orucu bozup bozmadığı hakkında islam alimleri tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, ağız dışında ruj, krem ve benzeri türden makyaj yapılmasının orucu bozmadığı belirtildi. Dolayısıyla, ağız bölgesi dışında uygulanan hiçbir makyaj uygulamasının orucu bozmadığını belirten islam alimleri, buna rağmen oruç ibadetinin tam manası ile eda edilmesi açısından mümkün mertebede oruç vakti içerisinde ruj ve benzeri türden makyaj uygulamalarından kaçınılması gerektiğinin altını çizmiştir.

Ruj Sürülmesinin Orucu Bozabildiği Durumlar Nelerdir?

Dinimizce uygun görülmeyen ancak ağız bölgesi dışında uygulanması durumunda da orucu bozmayan ruj uygulamasının dudak bölgesinde uygulanması söz konusu olduğundan farkında olunmadan oruca zarar vermesi çoğu zaman kaçınılmaz olabilmektedir. Ağız içerisine yakın bir konumda olması sebebiyle, dudak bölgesi üzerinden uygulanan ruj makyajında rujun yalanıp yutulması durumunda, rujun doğrudan boğaz içerisinden mideye ulaşması söz konusu olduğundan bu durumda tutulan orucun bozulması da söz konusu olmaktadır.

Oruç Tutulurken Dudağa Ruj Sürmek Günah Mı?

Oruç tutulurken dudağa ruj sürmenin dinimizce caiz olmadığı islam alimlerimiz tarafından belirtilmektedir. Ancak, hadis kaynaklarına bakıldığında oruç tutulurken dudağa ruj sürmenin dinimiz açısından mekruh bir durum olduğu görülmekte, ancak büyük bir günah olduğu söz konusu değildir. Dolaysıyla, tavsiye edilmemekle birlikte gerekli durumlarda oruçlu iken makyaj yapılmasında günah durumu söz konusu olmamaktadır.

Oruçluyken Ruj Sürmek Neden Tavsiye Edilmemektedir?

Daha çok özel günlerde tercih edilen ve oruçluyken de çoğu zaman başvurulan ruj makyajının özellikle de aşırı sevinçli ve heyecanlı durumlarda doğrudan dudak içerisinden boğaz bölgesine giriş yapması ve buradan da doğrudan mide içerisine ulaşması söz konusu olabildiğinden veya farkında olunmadan dudağa sürülen rujun çeşitli nedenlere bağlı olarak katı özelliğini kaybederek sıvı özellik kazanması ve bu sebeple de, doğrudan boğaz içerisinden mideye ulaşması söz konusu olabildiğinden, oruçluyken ruj makyajından uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Oruçluyken Zorunlu Hallerde Ruj Sürülürken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Öncelike oruçluyken çok zorunlu durumlar müstesna, ruj ve benzeri makyajların orucun bozulma riskinin söz konusu olmaması açısından uzak durulması gerektiğini tekrar belirtmekte fayda görmekteyiz. Oruçluyken zorunlu hallerde ruj sürülmesind orucun riske girmemesi açısından mümkün mertebede katı rujun tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Bu sayede, akma durumunun söz konusu olamayacağından orucun riske girmesi de söz konusu olmamaktadır. Oruçluyken çok zorunlu durumlar harici ruj makyajından faydalanılması durumunda dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biri de, ruj makyajı süreci boyunca oruç ibadetinin bozulmamasına özen gösterilmeli, bilinçli bir şekilde hareket edilmeli ve mümkün mertebede sürülen rujun kısa süreçli olarak sürülmesine özen gösterilmelidir.

Dolaysıyla, oruçluyken ruj makyajı yapılması konusunda oruca zarar gelmemesi açısından dikkat bir şekilde hareket edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Sakız çiğnemek orucu bozar mı ? Öğrenmek için TIKLAYINIZ.
Etiketler

1 YORUM

  1. Avatar

    ruj mu ne yani ilede sürmek zorunda değilsin sürmesin olur biter yani ay güldürme kırizine
    soktunuz beni ay sinirlerim bozuldu aaaaaayyyyyyy