Rüyalanmak Orucu Bozar Mı?

Rüyalanmak Orucu Bozar Mı?

11 ayın sultanı ramazan ayında özellikle oruç tutanların kafasını oldukça meşgul eden sorulardan biri de rüyalanmak orucu bozar mı sorusudur. İstemsizce ve bilinçsizce uykuda rüyalandığımız anda kimi kesim orucunun bozulduğunu düşünür. Kimi kimse de bunun orucu bozmadığı yönünde görüş belirtir. Peki, rüyalanmak gerçekten oruca etki eder mi?

Cünüp Olmak Orucu Hangi Durumlarda Bozar?

Oruç tutarken rüyada cünüp olmak bazı durumlarda orucu bozabilir. Bazı durumlarda da bozmaz. Diğer bir hususta Cünüp olmanın kefaret gerektirebileceğidir. Şimdi maddeler halinde cünüp olmanın oruca etkisine göz atalım.

  • Kişi oruçlu iken rüyalandı veya rüyasında ihtilam oldu ise bu oruca etki etmez. Kişinin gusül abdesti alamsı yeterli olacaktır.
  • Eğer kişi rüyalanmak dışında eşi ile cinsel ilişki yaşadıysa oruç bozulur ve kefaret de gerekir.
  • Kişi dokunarak, sarılarak veya sürtünerek boşalıyorsa bu orucu bozacaktır. Bu durumda orucun kazası gerekir. Bu eylem süreklilik arz ediyorsa kefaret de gerekecektir.
  • Kişi dokunmadan, sarılmadan ve sürtünmeden; sadece gözleri ve sözleri ile boşalıyorsa orucunda bozulma olmaz.
  • Kişi oruçlu olduğunu unutaraktan boşalmış ise orucu bozulmaz. Bu kişinin unutarak yemek yeme ve su içme durumu ile aynıdır.

Rüyalanmak Orucu Bozar Mı?

Oruçlu biri uykusunda ihtilam olduysa bu durum orucu bozmaz. Aynı durum gündüz uyurken de geçerlidir. Çünkü uykuda boşalmak elimizde olmayan bilinçsizce yapılmış bir durumdur. Ancak namaz vaktini geçirmeden de yıkanmak gerekir.

Oruçlu olan kişi abdesti dikkatli bir şekilde almalıdır. Bu doğrultuda oruçluyken rüyalanan bir kişi gusül abdesti alırken ağzına ve burnuna su kaçırmamaya dikkat etmelidir. Bu nedenle vücudun yıkanması ancak ağza ve burna su verilmesi iftardan sonraya ertelenebilir. Ağza ve burna fazla su vermenin de mekruh olduğu düşüncesi ön plandadır. Tüm bu sebepleri göz önüne alaraktan rüyalanmanız sonucunda gusül abdesti almanız gerekir. Orucunuzun bozulmadığı gibi gün boyunca cünüp olarak dolaşmanın da önüne geçebilirsiniz.

Gusül Abdesti Orucu Bozar Mı?

Uykusunda rüyalanan bir mümin, hem arınmak ve temizlenmek için hem de namaz için gusül abdesti alması gerekir. Ancak gusül abdesti alırken, ağza ve burna su kaçırılmamasına özen gösterilmelidir.  Bu yüzden, cünüp olarak sabahlamaya ve gusül abdesti almaya özen göstermeniz orucunuzu bozmayacaktır. Gusül abdestinde ise orucunuzu bozacak tek şey ağza ve burna su kaçırmak olur. Ağza ve burna su kaçırmak da kaza gerektirir.

Zevk Suyu Orucu Bozar Mı?

Üzerinde çok düşünülen konulardan biri de zevk suyu orucu bozar mı konusudur. Zevk suyunun akması orucu bozmaz. Ancak bu tür şeylere sebebiyet veren şeylerin bilerek yapılması orucun sevabını eksiltir. Oruç ruhen ve bedenen tutulmaktadır. Bu yüzden kişi oruçluyken ruhen ne kadar oruca hazır ise bedenen de oruca o kadar hazır olması gerekir.

 

Etiketler