Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

Sabah Namazı Nasıl Kılınır? İki rekât sünnet 2 rekât farz olarak kılınan sabah namazı toplam 4 rekâttır. Müslümanlara farz olan sabah namazı beş vakit namaz arasında yer alan ve Müslümanların kılmakla yükümlü olduğu ibadettir. Sabah namazı güneş doğmasına 1 saat kala başlayan sabah namazı zamanı güneş doğana kadar devam eder. Sabah namazı camide cemaat ile kılınabileceği gibi evde bireysel olarak da kılınabilir. Sabah namazına nasıl kılındığını incelediğimizde farz ve sünnet olarak iki aşamalı şekilde sabah namazı kılınır.

SABAH NAMAZI SÜNNETİ

Sabah namazının sünneti önce kılınır. Sabah namazı sünnet iki rekâttan olur. Abdestli olarak kılınan namaz niyet ile başlar. Tekbir getirip namaza başlanır. Tekbirden sonra euzü besmele ve sübhaneke duası okunur devamında Fatiha Suresi ve bir adet Zammı sure okunur. Devamında Rükû ve Secde uygulamaları yapılır. Tekrar ayağa kalkılır. Bu sefer Sübhaneke okunmadan Fatiha ve Zammı sure okunur aynı şekilde Rükû ve secde ile oturulur. Oturma bölümünde Allahu ekber diye başararak Tahiyyat Salli Barik duaları okunur, sağa sola selam verilir ve sabah namazı sünneti bitirilir.

SABAH NAMAZI FARZI

Sabah namazının farzı sabah namazının sünneti gibi aynı şekilde kılınır. Aradaki Tek fark var öncesinde kamet getirilmesidir. Sabah namazı sünnet farz ve tesbihat yapılarak kılınır ve bitirilir. Üzerimize farz olan sabah namazı her gün aynı dua ve surelerle şekilde kılınır bu vazife yerine getirilir.

1 YORUM

  1. Avatar
    Sesli sohbet

    Gerçekten çok güzel açıklama yapmışsınız.Burdan okuyarak namaz kılmayı tam öğrenebiliriz.Allah razı olsun.