Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar Nelerdir?

Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar Nelerdir?

Sabah namazının diğer namazlarda olduğu gibi birçok faziletleri bulunmaktadır. Bu bakımdan diğer namazlarda olduğu gibi sabah namazına da vaktinde kalkmak ve sabah namazından sonra bazı duaları da mutlak olarak okumak Rabbimize layıkı ile kul olmanın gerekleri arasında bulunmaktadır.

Sabah Namazı Nasıl Kılınmaktadır?

Toplamda 4 rekattan oluşan sabah namazı, 2 rekat sünnet ve 2 rekatta farz olarak eda edilmektedir. Sabah namazında ilk olarak 2 rekatlık sünnet kılınmaktadır.

1.rekat sünnette; süphaneke, fatiha, elemterekeyfe sureleri okunmaktadır.

2.rekat sünnette; fatiha, liilafi kureyş, sonrasında oturuşta ise, ettehıyyatü, allahhümme salli ve allahümme barik, rabbena attina okunduktan sonrasında önce sağa ve sonrasında sola esselamün aleyküm ve rahmettullah denilerek selam verilmektedir.

1.rekat farzda; süphaneke, fatiha, eraeytellezi

2.rekat farzda; fatiha, inna atayna okunduktan sonrasında oturumda ettahıyattü, allahümme salli, allahümme barik, rabbena atina okunduktan sonra, önce sağa ve sonra sola esselamu aleykum ve rahmetullah denilerek selam verilmektedir.

Sabah Namazı Eda Edildikten Hemen Sonrasında Şu Dualar Okunmaktadır;

11 adet ihlas-şerif

 • Sabah namazından hemen sonrasında 11 adet ihlas-ı şerif okuyana cennette bir köşk verileceği hadis-i şeriflerde belirtilmektedir.

3 defa şu dua okunur

 • Süphanallah-il azim ve bihamdihi duası okunur. Bu duanın sabah namazından hemen sonrasında okunması, körlük, cüzzam ve felç hastalığından Allah’ın izni ile koruduğu hadis-i şeriflerde belirtilmektedir.

33 Adet şu dualar okunur

 • La Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyül Azim
 • Ya Hayyu Ya Kayyum
 • Ya Daimu Ya Ehadu
 • Ya Samed
 • Ya Malik-el Mülk
 • Ya Zel Celal-u Vel İkram La Havle Vela Kuvvete İlla Billahi Vel Aliyyül Azim duası okunmaktadır.

Sabah Namazından Sonra Okunması Gereken Dualara Geçmeden Önce Yapılması Gerekenler İse Şunlardır;

Sabah namazından hemen sonrasında okunması gereken dualara geçmeden önce peygamber efendimize s.a.v 11 adet salat-u selam, 33 defa estağfirullah, 33 defa elhamdülillah, 33 defa da süphanallah zikirleri çekilmelidir. Bu sayede Rabbimize yönelmeden önce onun bize verdiği nimetlere karşı şükrümüzü yerine getirmekte ve Rabbimizin de bizden razı olmasını dileyerek, sabah namazı sonrasında yukarıdaki dualarımızı sırası ile okumaya geçmekteyiz.

Sabah Namazı Faziletleri Nelerdir?

Dinimizin direği olan 5 vakit namaz, elbetteki birçok faziletlere ve sırlara sahip olmaktadır. Nitekim 5 vakit namaz hakkında peygamber efendimiz s.a.v şöyle buyurmuştur; 5 vakit namaz, bir evin önünde akan su gibidir, hergün akan suda temizlendiğinizde vücudunuzda nasıl ki kir adına eser kalmıyorsa, 5 vakit namaz sayesinde de günahlarınızdan eser kalmamaktadır. Buna göre 5 vakit namazımıza dikkat edelim ve hayatımızın son demine kadar 5 vakit namazımızı vaktinde kılalım.

Sabah namazının ise birçok faziletlerinin bulunduğu hadis-i şeriflerde belirtilmektedir. Bu faziletlerden bazıları şunlardır;

 • Sabah namazına kalkan günahları bağışlanmış olarak güne başlar.
 • Sabah namazını vaktinde kılın, zira sabah namazında pekçok sırlar ve hikmetler bulunmaktadır.
 • Sabah namazını kılan gününü bereketli ve kazançlı geçirmiş olmaktadır.

Buna göre diğer 4 vakit namazlarda olduğu gibi sabah namazına da dikkat edilmeli ve sabah namazı sonrasında yukarıdaki faziletli dualar okunmalıdır.

 

Etiketler

1 YORUM

 1. Avatar

  Süphaneke değil,subhaneke türkçedeki gibi yumusatıp yazarsanız arapca karısılıgında yanlıs telaffuz olur lütfen düzeltiniz