Şaban Ayı Önemi Ve Fazileti Nedir ?

Şaban Ayı Önemi Ve Fazileti Nedir ?

Şaban Ayı Önemi Ve Fazileti Nedir ?

Müslümanlar için çok önemli olan aylardan birisi de Şaban ayıdır. Mübarek üç aylar olarak nitelendirilen Recep, Şaban ve Ramazan aylarının ikincisi olan Şaban ayı faziletleri ile bilinmektedir. Dinimiz açısından bu aylar oldukça kıymetlidir.

Dünya içerisinde ahireti unutarak sürekli olarak günah işlemeye devam eden insanların bolca tövbe edebilmesi için Yüce Allah tarafından bazı ayların ve gecelerin mübarek kılınması çok güzel bir şans niteliğindedir. Bu aylar içerisinde yapılacak olan ibadetler sayesinde Allah katında güzel bir yere gelebilmek ve günahların affedilmesi için tövbe edebilmek mümkün olmaktadır. Dua, oruç, tövbe ve namaz gibi ibadetler bu aylar içerisinde çok kıymetli olmaktadır. Bu aylar sayesinde sevap kazanabilmek mümkündür.

Şaban ayı içerisinde mübarek gecelerden birisi olan Berat Gecesi bulunmaktadır. Bu gece içerisinde çokça dua etmek, namaz kılmak ve oruç tutmak çok faydalı olmaktadır. Berat gecesinin bu ay içerisinde bulunması Şaban ayının ne kadar değerli olduğunun da göstergesi olmaktadır. Şaban ayı günahların temizlenmesine vesile olan bir aydır. Bu nedenle bol bol tövbe edilmesi, günahların affedilmesi için Yüce Allah’ a yalvarılması gerekmektedir. Şaban ayında tutulan oruçta Ramazan ayında tutulan oruç kadar değerlidir.

Bu mübarek ayları iyi bir şekilde değerlendirerek manevi açıdan çok daha bereketli geçirmek mümkündür. Bu aylarda tutulan oruçlar farz oruç niteliğinde değildir. Sadece sünnettir, tutulursa sevap kazanma olasılığı yüksektir. Şaban ayının nurundan ve feyzinden yararlananlardan olmanız dileği ile…