Sabır Duası 2020 Yılı Güncel. Sabretmek ve Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Okunabilecek Dualar

Sabır Duası 2020 Yılı Güncel. Sabretmek ve Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Okunabilecek Dualar

Sabretmek ve Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Okunabilecek Dualar

Sabır, acı bir olayın yaptığı sarsıntıya karşı ilk anda gösterilen tahammüldür. Sabır duası ise,  insanların yaşadıkları sıkıntılı dönemlerde, nefsin arzuladığı isyana engel olmak için okunan dualardır. Nefis, sürekli bizi isyana sürüklemeye çalışan kötü bir huydur. Nefis için ağır gelene, dayanılması zor olana katlanmak, ancak sabır ile mevcuttur. Allah’u Teâlâ’ya karşı emirlerini yerine getirmek, başımıza gelen her türlü elem ve kederli duruma sabır göstermek için bol bol dua etmemiz ve Rabbimizden sabır niyaz dilememiz gerekmektedir. Sabır istemek için Allah’u Teâlâ’ya içimizden geldiği gibi dua edebileceğimiz gibi, bunun için tavsiye edilen duaları da okuyabiliriz.

Sabır güzel bir huy ve alışkanlıktır. Sabrın sonu daima selamettir ve sabır acı olsa da sonu tatlı olacaktır.

Sabır dualarımızın kabulü için dikkat edilmesi gerekenler • -Dualar içten okunmalıdır,
 • -Abdestli olarak okunan dualar daha makbuldür,
 • -Mübarek gece ve günlerde sabah namazının ardından edilecek dualar daha makbuldür.
 • . Kur’an-ı Kerim’de Yüce Rabbimiz, sabr-ı cemili yani güzel sabrı emretmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) sabır hakkında;
 • -“Sabır başarının anahtarıdır”
 • -“Sabır cennet hazinelerindendir”
 • -“Sana sıkıntı verene sabretmende, çok hayır vardır.”
 • -“Sabır bir ışıktır” buyurmuş ve sabrın faziletlerine dikkat çekmiştir.

“Rabbena efriğ Aleyna sabran ve sebbit akdemena vensurna alel kavmin kafiriin” (Bakara 250)

Sabır duası arapça okunuşu

“Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır, ayaklarımızın yere sağlam basmasını sağla ve kafirlere karşı bize yardımcı ol”

Sabır Duası Türkçe Meali  

Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Okunacak Dua ve Meali  

Sabır duası, Peygamber Efendimiz (s.a.v) ‘in sıkıntıda olanlara bunu atlatabilmeleri, sabırlı olmaları hakkında buyurdukları dua;

“Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allahümme raddini bi-kadaike ve barik lif ima kuddire li, hatta la uhibbe ta’cile ma ahhartehu ve te’hira ma acceltehu” 

Peygamber efendimizin Sabır duası

“Allah’ım! Sana malımı, dinimi ve nefsimi emanet ediyorum. Allah’ım! Hükmüne beni razı kıl, kaderimde bulunanı bana mübarek et, tehir ettiğinin ecele olanını, ecele ettiğini tehirini istemeyeyim. Nefsimi isyandan mahrum kıl, teslimine yardımcı ol ”

Peygamber efendimizin Sabır duası (meali)

Sıkıntı, dert ve sabır ayetleri (Sabır Duası)“Ey insanlar! İşte size Rabbiniz’den bir öğüt, kalplere bir şifâ ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur’ân) geldi.” (Yunus, 57)

Sabır duası

“Bir de sabırla, namazla yardım isteyin. Şüphesiz bu, (Allah’a) saygılı olanlardan başkasına ağır gelir.” (2-45)

Sabır duası

“Ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım isteyin. Şüphe yok ki Allah, sabredenlerle beraberdir.” (2-153)

Sabır duası

“Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri!” (2-55)

Sabır duası

“Bir Müslümana herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa, hatta kendisine bir diken bile batarsa, mutlaka Allah bunları onun günahlarına kefaret yapar.” (Buharî, Mardâ,1; Müslim, Bir, 5

Sabır duası

Hazret-i Ayşe’den rivayete göre Nebiyy-i Ekrem kendilerine bir hasta getirildiğinde şöyle duâ ederlerdi: Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame”

Sabır duası

“Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın.” (Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)

Sabır duası

İmam-ı Şafii (r.a)’yi Sıkıntıdan Kurtaran Dua

İmam-ı Şafi (r.a) anlatıyor;

“Bir işle karşılaştım. İçimi yaktı. O kadar çok üzülmüştüm ki bu duruma bunun derecesini Allah (c.c)’tan başakası bilemez. Ertesi gece biri rüyamda bana şöyle hitap etti;

-“Ey İdrisoğlu Muhammed, şu duayı oku:”

“Allâhümme İnne lâ emlikü li nefsî darran ve lâ nef’an ve lâ mevten ve lâ hayâten ve lâ nüşûran ve lâ estetiy’u en ecide illâ mâ a’taytenî ve lâ ettekıy illâ mâ vekaytenî. Allâhümme veffıknî li mâ tühıbbü ve terdâ minel kavli vel ameli fî âfiyeh”

Sabır duası

Sabah olunca bunu tekrarlardım. Akşama doğru Allah işimi kolaylaştırdı. Sıkıntımdan beni kurtarıp dileğimi verdi. Gafil olmayın. Sizde üzüntüden kurtulmak için bu duayı okuyun.

Çok Okunanlar

kutsaldinislam


15 YORUM

 1. Avatar

  çok güzel ve hoş

 2. Avatar

  Allahım benide sıkıntımdan kurtar amin allahım

 3. Avatar

  inşallah sıkıntımı allah giderir allahtan ümidimi kesmemişim rabbim benim gibi olan mûslûmanlara şifa versin amin.allah tan ümidinizi kesmeyin o dilerse iylesirsiniz.allai merhametlilerin em merhametlisidir allahı unutmayın namaz kılın.

  • Avatar

   inşallah sıkıntımı allah giderir allahtan ümidimi kesmemişim rabbim benim gibi olan mûslûmanlara şifa versin amin.allah tan ümidinizi kesmeyin o dilerse iylesirsiniz.allah merhametlilerin em merhametlisidir allahı unutmayın namaz kılın.

 4. Avatar

  Yorumunuz

 5. Avatar
  Melda Mutlu

  Bebeğim 7 aylıkken karnımda öldü normal doğumla aldılarAllahım senden gelen herşeye razıyım fakat çok zormuş evlat acısı çok acı sen bana sabır ve dayanma gücü ver Allahımsabır

 6. Avatar

  Tum dualari okuyacagim allah kabul etsin insallah ojadar zor durumdayim ki anama 2. Esi iftiralar atip bosanma acmis bide haci ama kesi eziyeti kopek oldurneside var nasil hacisiysa yetmedi anamin olnus anasina kufurler ve kaynar su dikme eylemi ve yetmedi savciliga yalan beyanlar verip anama bosansin diye iftiralar ve anamin esinin aikesi anami bisanma zorlamalari piskolojik hakaretkeri ve vebenim basa cikamadigim borclarim hacizlik oluslarima mi yanayim anamin piskolojik bunalimina mi yanayim allahim yanimizda olsun allaha havale ettik biz yaradanim ipaki goruyor sikinti allahtan geliyorsa ona da sukurker olsun nediyim ki allah yardincimiz olsun insallah amin

 7. Avatar

  Allahim benide sıkıntıdan kurtar banada sabir ver cok yorulldum artik

 8. Avatar

  Allah’ım benimde bu dertlerden kurtar agbim var akıl özürlü güzel ben bakıyorum engel oldu huzurum kaçtı mutlu değilim eşimle her gün kavga ediyoruz onunda işine gelmiyor yardım edin duad

 9. Avatar
  Allahın qulu

  Allah menede sevdiklerimde sabır eta etsin amin

 10. Avatar

  çok değerli bilgiler, teşekkürler