Şahmeran Duası Nedir Ne İçin Okunur?

Şahmeran Duası Nedir Ne İçin Okunur?

Şahmeran isimli dua nedir ve ne için okunur? Öncelikle Kuran’da, hadis kaynaklarında ve İslam büyüklerinin kitapları gibi sahih ya da itibar edilen kitapların hiçbirinde bu isimde bir dua nakledilmemiştir. Gerçek şahmeran duası da yoktur. Çünkü bu dua sonradan uydurulma bir duadır.

Şahmeran Farsça kökenli aslı ‘Şahmaran’ olan bir kelime olup ‘Şah’ kral, ‘maran’ da ‘mar’ kelimesinin yani yılanın çoğulu anlamına gelmektedir. Yani Şahmeran ismi ‘yılanların kralı’, Şahmeran duası da ‘yılanların kralının duası’ anlamına gelir.

Şahmeran duası hikayesi ise Tarsus ilçesinin üstü yılan altı insan şeklindeki bir efsanesi olan Şahmerana dayandırılmaktadır. Şahmeranla ilgili anlatılan birkaç efsane bulunmaktadır. Bu isimde bir dua olamaz. Batıl bir inançla adlandırılan dua, dua değildir.

Şahmeran duası okuyanlar belki dua niyetiyle okuyor olabilirler. Ancak sünnete uymayan, sahih kaynaklarda bulunmayan ya da Kuran ile sünnete dayanmayan ve uymayan dualar ya insanların inancını bozmak için üretilmiş ya da bunları kitaplarda yazarak din üzerinden para kazanmak isteyenlerin uydurmaları veya başka duaları birleştirip isim vererek pazarlamalarıdır.

Bilinmesi gereken şey Şahmeran duasının gerçek olmamasıdır. Hiçbir İslam alimi de böyle bir duanın varlığından bahsetmemiş ve bu duayı doğrulamamıştır.

Şahmeran Duasının İçeriğinde Neler Var?

Şahmeran duası Allah’ın isimlerinin yer aldığı toplama olarak bir araya getirilmiş bir duadır. Esmaül Hüsna yani Allah’ın isimlerini zikretmekle ilgili birçok ayet ve hadis bulunmaktadır. İslam alimlerince Esmaül Hüsna okunarak yapılan duaların kabul edildiği söylenmiş ve kendi yaptıkları duaların içinde Allah’ın isimlerinden zikretmişlerdir.

Her ne kadar Şahmeran duası olarak adlandırılan duanın içerisinde Allah’ın isimlerinden bahsedilmiş olsa da bu duada bahsedilen tertip ve faziletlerin hiçbir sağlıklı dayanağı bulunmamaktadır. Bu duanın okunma şekli ve tertibiyle ilgili bilgilerin nereden geldiği, kimden geldiği belli değildir.

Esmaül Hüsna’yı okumak Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) tarafından övülmüş, tavsiye edilmiş ve okuyanlarla ilgili hatta ezberleyenlerle ilgili müjdelerde de bulunmuştur. Esmaül Hüsna, okuyanlar için şifa, bereket ve bir mucizedir. Ancak şahmeran gibi isimlerin altında ve belli dilekler için şu kadar okunmalı tarzında söylemlerle hazırlanan dualara itibar etmemek gerektir.

Her satırında ‘Allahu la ilahe illa Hüvel’ şeklinde başlayan Şahmeran duasında geçen Allah’ın isimleri şunlardır:

  • Allah (CC), Hayy, Kayyum, Aliyy, Hakim, Semi, Alim, Rahman, Rahim, Vahid, Ehad, Ferd, Varid, Rauf, Aziz, Zahir, Batın, Samed, Fettah, Hannan, Mennan, Deyyan, Kadir, Rafiu, Melik, Kuddüs, Rabb’ül Arşi’l Azim, Hakk, Mübin, Bais, Varis.
  • Sonunda ise ‘Subhane Birahmetike ya Erhame’r-rahimin ve’l-Hamdu-lillahi Rabbi’l-Alemin’ şeklinde bitirilir.

Şahmeran Duası Ne İçin Okunur?

Şahmeran duasından bahsedenler her türlü dilekleri için okuyabileceğini söylerken, bu dua aslında aşk duası, kısmet duası şeklinde insanlar arasında yayılmıştır. Muhabbet, nazar, psikolojik rahatsızlıklar, ayrı olan eşe, sevgiliye kavuşma, rahat uyku gibi niyetlerle farklı miktarlarda okunma şeklinden bahsedilmiştir.

Şahmeran duası Mustafa Karataş, Nihat Hatipoğlu gibi günümüzün TV ekranlarında çıkan hocalar tarafından da bu isimde sahih bir dua olmadığı yönünde yorumlar yapılmıştır.

Etiketler

1 YORUM

  1. Avatar
    Siyah Zambak

    Allah razı olsun. Ben dw nasıl böyle saçma isimde bir dua olur diyordum. İnşaallah insanlar inanıp yapmuyorlardır