Sakız Çiğnemek Orucu Bozar mı? 

Sakız Çiğnemek Orucu Bozar mı? 

Günümüzde en fazla merak edilen konulardan biri de sakız çiğnemenin orucu bozup bozmadığı konusudur. Başta Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından olmak üzere birçok islami kurumlar ve alimler tarafından bu konu hakkında aynı bilgiler sunulmuştur. Dolasıyla da sakız içerisinde doğrudan ağızda çözülebilen katkı maddelerinin yer alması durumunda bu açıdan orucun bozulmasına neden olmaktadır.

Ancak, kenger sakızı adını alan ve günümüz sakızlarından farklı olarak içeriğinde herhangi bir katkı maddesinin yer almaması sebebiyle bu sakız türünün orucu bozmadığı belirtilmektedir. Bununla birlikte daha öncesinden çiğnenmiş olunan sakızın bu sebeple de içeriğinde yer alan katkı maddelerinin tamamen yok edilmiş olması sebebiyle de bu durumda orucun bozulmasının söz konusunu olmadığını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Sakız Orucu Neden Bozmaktadır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sakızın orucu bozmasının ana nedeni, içeriğinde yer alan ve ağızda çözülebilen tatlı veya tadı bulunmayan katkı maddeleridir. Bu sebeple de, bu özelliğe sahip olan tüm sakız türleri hiç kuşkusuz ki orucun bozulmasına neden olmaktadır.

Sakız Çiğnenmesine Bağlı Olarak Orucun Bozulması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İster şekerli olsun, ister şekersiz olsun sakıza bağlı olarak bozulan orucun yeniden tutulması gerekmektedir. Ancak, bireyin bilerek yani sakızın orucu bozduğunu bildiği halde bu eylemi gerçekleştirmesi durumunda, 60 gün kefaret ve 1 günde kaza olmak üzere toplamda 61 gün kefaret orucu tutması gerekmektedir. Buna gücü yetmemesi durumunda 60 yoksul kişiyi doyurmalıdır. Buna da gücü yetmediği takdirde bolca sakada vermelidir. Ancak, sakızın orucu bozduğu hakkında bilgisi bulunmaması durumunda ise, bozulan oruc gün sayısı kadar yeniden kaza orucu tutmalıdır.

Orucun Bozulmasına Neden Olan Diğer Durumlar Nelerdir?

Sakız çiğnenmesinin yanı sıra birçok durumlarda da orucun bozulması söz konusu olmaktadır. Bu durumlar ise şunlardır;

  • Oruç vaktinde cinsel münasebete girilmesi
  • Oruçlu iken kasten yiyip içilmesi
  • Oruç vaktinde kasten mastürbasyon yapılması
  • Oruç vaktinde adet olunması gibi birçok durumlar sonucunda da orucun bozulması söz konusu olmaktadır.

Orucun Kasten Bozulması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Orucun bilerek bozulması durumunda bireyin mutlak olarak 61 gün aralıksız olarak kefaret orucu tutması gerekmektedir. Buna güç yetiremediği takdirde 1 köleyi azat etmesi ve buna da güç yetiremediği takdirde ise, 60 yoksulu kendi rızası dahilinde doyurması gerekmektedir. Ancak, oruca niyet edilmemişse, 61 günlük kefaret orucu söz konusu olmamakta ve bunun yerine tutmadığı gün sayısınca niyet ederek oruç tutması gerekmektedir.

Niyet Edilmeden Oruç Tutulabilir Mi?

Niyet edilmeden oruç tutulabilmektedir. Ancak, zaruri durumlar dışında islam alimleri tarafından da belirtildiği üzere oruca başlamadan önce sahur vaktinde niyet edilmesi gerekmektedir. Bu sayede, müslümanın daha bilinçli bir şekilde oruç tutması söz konusu olmaktadır. Sakız çiğnemenin orucu bozduğu gibi yukarıdaki durumların da aynı sıfatla orucu bozduğu islam alimleri tarafından belirtilmektedir.

 

Etiketler