Saygı Kazanmak İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Saygı Kazanmak İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Kutsal kitabımız olan Kuranı kerimde hayatımızı nasıl yaşamamız gerektiği hakkında öneriler ile birlikte bizlere yaşadığımız sorunların çözümleri ile ilgili ve Rabbimize nasıl ibadet ve dua edeceğimiz ile ilgili pek çok ayeti kerimeler ve sureler vardır. Sadece Arapçasından okunması bazen yeterli olmadığı gibi anlamlarını da bilmeden yanlış dilek ve arzular içinde okumuş olabiliriz. Bir kişinin önem verdiği duygulardan sevgi ve saygı kişinin davranışları ile kazanabileceği bir maharettir ancak bazen uğraşlarımıza rağmen çabalarımız sonuç vermez bu durumda da aşağıda yer alan ayet ve dualardan yardım bekleyebiliriz. Saygı kazanmak için okunacak dualar sıralamalarından bazıları;

  • “ Ya Zelcelali vel ikram “ayetini günlük olarak 100 defa okunması önerilir,
  • “ Ya Vedüd “ esmasının her gün okumak kaydı ile günde 20 defa okunması tavsiye edilir,
  • “ Tüizzü men teşau ve tüzillü men teşaü. Kad ca’allahu li külli şeyin karda. “ anlamı ise “ Kimi dilersen onun kadrini yükseltir, kimi dilersen onu alçaltırsın. Allah her şey için bir ölçü koymuştur. “
  • “ Ya Celillül mütekebbiru ala külli şey’in vel adlü emruhü ves sıdku va’düh. “ bu duayı okumanız ve Allah’u Teâlâ’ya güvenmeniz koşulu ile bütün insanlar ve yüksek mertebedeki kişiler tarafından saygı görebilirsiniz.
  • Bu dua ve esmaların haricinde “ Ya Fettah “ esmasını sürekli zikretmeniz halinde de emelinize ulaşabilmeniz mümkün olacaktır.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi sevgi ve saygı gibi hissiyatlar ancak özverili davranışlar ve karşılıklı güzel istekler ile sağlanır ve tabi ki güçlenir. Öncelikli olarak kişilerin sevgi ve saygılarını kazanmayı amaçlıyorsanız bu hisleri kendiniz taşımalısınız ve çevrenizdekilere de bu tavırlar ile yaklaşmalısınız. Siz elinizden gelen gayreti göstererek örnek davranışlarınıza dürüstlüğünüze rağmen kişilerce saygı görmüyorsanız o halde Allaha güvenerek saygı kazanmak için okunacak dualar önerilerimizde birisini seçerek zikrinize başlayabilirsiniz.

Takva ile bir yaşam sürerek ve her işinde Allah’ı zikrederek ilerleyen bir kimsenin sanmıyoruz ki diğer çevre ve kişilerce sevgi ve saygısı kusurlu veya eksik olsun. Elbette herkesin imanı kendine göredir ancak öyle kimseler vardır ki edepleriyle bile kendilerini kıskandırırlar, böylesine mütevazı kişilerin saygı kazanmak için okunacak dualar ve ayetlere ihtiyaçları olmasa bile ibadet edebilmek Rablerine yakınlaşabilmek için esmaları dillerinden düşürmezler. Ancak unutulmamalıdır ki kul sevgi ve saygısından önce insanlar Rablerinin sevgisini kazanmayı amaçlamalıdır ve dualarını bu doğrultuda yönlendirmelidir.

İbadetlerinizi yerine getirirken yukarıda sizler için derlediğimiz ayet ve duaları zikretmeniz durumunda sizlerde dilediğiniz, beklediğiniz ve arzu ettiğiniz saygıyı Allah’ın izni ile bulacaksınız. Ve unutulmaması gereken başka bir hayır ise başkalarına dua edebilmek ve başkalarından dua alabilmektir, kendi dualarınızdan ziyade sizin için dua edecek başka birileri var ise zaten beklediğiniz saygıyı almışsınız demektir.

 

Etiketler