Şemun Aleyhisselam Hayatı ve Yaşamı

Şemun Aleyhisselam Hayatı ve Yaşamı

Şemun Aleyhisselam Hayatı ve Yaşamı

Şemun Aleyhisselam

Şemun Aleyhisselam, İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerden olduğu rivayet edilen mübarek zat. Şemsun diye de zikr edilir.

Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem; “Geçmiş zamanda Şemun (Şemsun Aleyhisselam) adlı bir peygamber vardi. Allahü tealanın rızası için bin ay devamlı cihad edip, silahını omuzundan çikarmadı.” buyurdu. Eshab-i kiram; “Keşke bizim ömrümüz de uzun olsaydi da, biz de din uğrunda Allah için cihad etseydik.” dediler. Bunun üzerine Kadr suresi nazil olup; “Size verilen Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır (Bu gecenin sevabi, bin ay cihad etmenin sevabindan çoktur.)” buyruldu.

İsa Aleyhisselamla Muhammed Aleyhisselam arasında yaşamış olan Şemun Aleyhisselam, İncil ehlindendi. İsa Aleyhisselama indirilen, henüz bozulmamış İncîl-i şerîfe göre amel ederdi. Kavmiyse putlara tapardı. Şemun Aleyhisselam, Allahü tealayı inkar eden ve putlara tapan sapık kavimle cihad (savaş) edip, onları imana çağırdı. Çok güçlü ve cesur bir zat olan Şemun Aleyhisselami düşmanları türlü hilelerle şehit etmek istediler. Hangi bağla bağladılarsa, o baği kirip kurtuldu.

Yaşadığı şehrin hükümdarı onu yakalatıp, köşkünün önünde asılmasını emretti. Bunun üzerine Şemun Aleyhisselam, Allahü tealaya yalvarip; “Ya Rabbî! Dünyada yaşamayı, kafirlerle senin yolunda cihad etmek için isterim. Eğer bu isteğim kalpten ve samimiyse beni kurtar.” diyerek dua etti. O anda bir melek gelip baği çözdü. Şem’un Aleyhisselam kurtulunca, kendisine eziyet eden hükümdarı, adamlarını ve kendi hanımını cezalandırdı. İnsanları hak yola davete devam etti. Ona inanmayanlarla tek başına cihad (harp) etti. Çok ganimet elde etti. Cihad ederken susadığı zaman Allahü teala onun için taştan gayet lezzetli bir su akıtırdı. Bu su o içip kanıncaya kadar akardı. Kendisine büyük bir güç ve kuvvet verilmişti.

1 YORUM

  1. Avatar

    Hz isa ile peygamberimiz arasında peygamber gelmediki şeymun aleyhisselam incile uysun .