Sevgi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı Nedir?

Sevgi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı Nedir?

Kulları olarak Allah’a karşı görevlerimizi yerine getirmek boynumuzun borcudur illa ki ancak dilek ve arzularımızı da yaratana iletebilmek için ibadetlerimiz ile birlikte kutsal kitabımızda bizler için dualar göndermiş olan rabbimize el açmalıyız. Sevgi gibi merhamet ve şefkat barındıran bir duyguyu da illaki rabbimiz gönüllerimize yerleştirir ancak öncelikli olarak hayırlısını istemek fayda vardır yani rabbimizin bizim için iyi olduğuna karar verdiği kişiyi. Gönlümüzdeki kişinin sevgisini artırmak veya kazanabilmek adına rabbimizden yardım dilemek isterseniz sevgi kazanmak için dualar olarak bilinen aşağıdaki dua ve tavsiyeleri uygulamanızda fayda vardır.

– Okunuşu;

“ efizli minel envari feyzete müşrikin aleyye ve ehyi meyte labi bi taytağat. “

Bu kısa ayeti kerimeyi her gün günde bir defa okunulması kaydı ile bi iznillah Allah dileğiniz kişinin kalbine sevginizi ulaştırır.

– Ayrıca rabbimizin isimlerinden “ Ya Kadiru Ya Allah. Ya Rahmanu Ya Allah. Ya Rahimu Ya Allah. Ya Kerimu Ya Allah. “ isimleri 2 rekât namaz kılındıktan sonra okunur sonrasında 5000 kere de “ Ya Vedud “ esması zikredilir.

– Başkaca bir sevgi duası tavsiyesi ile şu şekildedir; öncelikle 6 adet Ayet el Kursi süresi okunur sonrasında ise şu dualar ile devam edilir; “ Allahümme ahrik ve heyyic eclip ve eczip kalbi ve akli ve ruhi ve cemı a’zai ve cevarihi “ okunduktan sonra sevgisini ve kalbini kazanmaya niyetlendiğiniz kişinin ismini söyleyerek “ Ala hubbi ve aşkı ve muhabbeti ve meveddeti “ ayeti de okunduktan sonra tekrar sevdiğiniz kişinin ismi söylenir ve “ bil muhabbetil kaviyyeti veş şehiydeti min gayri mühletin bila gayri mühletin bila ihtiyarin bil aceli ves sur’ati “ okunur ve en son olarak 1 defa daha Ayet el Kürsi okunarak 7’ye tamamlanır.

Bütün dualar kulların Allah’a uzanan ellerini ve kalplerindeki iyi niyetleri temsil eder, bütün ibadetlerinizde ve dualarınızda bütün samimiyetinizi ve kalbi inançlarınızı barındırmanız gerekir. Sevgi kutsal bir duygu olsa da bazı kişiler çirkin düşünce ve inanışlarına sevgiyi sebep göstererek kötü davranışlarda bulunur, oysaki o kalbe o muhteşem sevgiyi yüce yaradan gönderir. Mevlana’nın da dediği gibi “ Yaratılanı sev Yaratandan ötürü “ sözü sevgiyi ve Allah’ın yüceliğini bizlere gösterir. Sevgi kazanmak için dualar olarak ya da diğer özel istekler için dualar gibi Kuranı Kerim’de ayrılarak okunmaz bu yüzdende zamanında âlimler duaların anlamlarına uygun şekilde sınıflandırmalar yapmıştır. Yani kısaca anlatılmak istenen ibadet ve dualarınızda en önemli unsur imanınız ve tabi ki taşıdığınız niyettir. Tavsiye edilen bütün ayet ve süreleri önerildiği şekilde okumalı ve sonrasında inancınız ile birlikte rabbinize güvenmelisiniz. Duaya başvurma niyetinde iseniz asla kendi inancınızı ve edeceğiniz duanın etkisini sorgulamamalısınız.

 

Etiketler