Sevgili Aldatmak Günah Mı Kul Hakkına Girer Mi?

Sevgili Aldatmak Günah Mı Kul Hakkına Girer Mi?

Dünya insanlar için yaratılmış ve insanlar kadın ve erkek olmak üzere iki cinse ayrılmıştır. Dünyanın devamlılığını sağlamak adına bu iki cinsin yakınlaşarak yeni bireyler meydana getirmesi şarttır. Bu kaçınılmaz bir gerçekken bir diğer gerçek de bu iki cinsin birbirini sevip aşık olmasıdır. Kadın ve erkek birbirlerini beğenip, aşık olabilecek nitelikte özellik ve duygularla yaratılmıştır. Dinimiz İslam dini bu olaya da açıklık getirerek doğru sevmenin doğru aşkın nasıl olacağına değinmiştir. Dinimiz aşka, evliliğe, iki insanın birbirini sevmesine çok özen göstermiş, toplumun yapı taşı olan aileye, aile kurmaya çok büyük önem vermiştir.  Dinimize göre iki insanın birbirini sevmesinden daha doğal bir şey olmaz. Yine dinimize göre kadın ve erkek birbirini sever ise bu aileler izninde olmalıdır. Kadın ve erkek usule göre birbirilerine gönüllerini açmalı, kına nişan ve nikâh töreni yine usule göre olmalıdır. Kadın ve erkek asla nikâhtan önce birlikte olmamalı, görüşmeleri de başka kimseler yanında olmalı, din dışı konulardan bahsedilmemelidir. Anlayacağınız üzere din birbirini seven iki insanın, birbirine aşık olan iki insanın evlenmesini teşvik eder.

Günümüzde sevgili adı verilen bir kavram ortaya çıkmış ve dinimiz İslam kesinlikle bu kavramı, bu tutumu uygun bulmamıştır. Sevgili adı verilen olay kadın ve erkeğin yanlarında kimse olmadan serbestçe dolaşmaları konuşmaları ve sevişmeleri durumudur. Bahsedildiği gibi İslam dini evlilik öncesi bu tip durumları asla teşvik etmemekte, bu tip durumları yasaklamaktadır. Her ne kadar bu durum yani sevgililik durumu dinimizce yasaklanmış olsa da gerek kişilerin nefsine yenik düşmesi gerek insanların dine gereken önemi vermemesi gerek de toplumdan kaynaklanan bazı sebeplerden dolayı günümüzde nerdeyse adımınızı attığınız her ortamda karşılaşılır durum haline dönmüştür. Dinimiz bu durumu bile yasaklamışken yani sevgililik adı verilen durumu bile istememişken günümüzde sevgiliyi aldatmak durumu ortaya çıkmıştır.

Şu bir gerçek ki dünyanın en mutlu evliliklerini, sıcaklık dolu aile ortamlarını bitiren en önemli ve en büyük şey çiftlerin birbirini aldatması durumdur. Çiftler karşılıklı olarak ya da tek taraflı olarak birbirlerini aldatarak hem birbirlerine olan haklarını hem ailenin diğer bireylerine olan haklarını hem de topluma, dine olan haklarını yok saymışlardır. Eşini aldatan çiftler birbirlerini çok zor durumda bırakarak ailenin hem maddi hem de manevi bir çöküntü içerisinde girmesine sebebiyet olmuştur. Bu sebeple kişiler elbet bir başkasını sevebilir fakat bu durumda dahi dinin olması gerekeni dışına asla çıkılmamalıdır.

Sevgiliyi aldatmak da bu durumdan farksız değildir. Dinimizde zaten sevgili olmak doğru bir davranış değil, haramdır. Dinimize göre bir çiftin birbirini aldatması da haramdır, doğru değildir. Bu sebeple kişi karşısındakinin, çevresinin hakkına girerek haram üstüne haram işlemiş olur.
Son eklenen yazılar

Etiketler