Şirketlerin Yaptığı Çekilişler Sonucu Verilen Hediyelerin Alınması Uygun Mudur?

Şirketlerin Yaptığı Çekilişler Sonucu Verilen Hediyelerin Alınması Uygun Mudur?

Zaman zaman bazı firmalar, şirketler müşterilerine çekiliş ile hediye vermektedir. Bu çekilişlere katılmak ve verilen hediyeleri almak uygun mudur?

Bir şeyin kumar olması için karşılıklı ve şartlı olması gerekir. Mesela, bir kişi, “Bilirsen sana şunu veririm, bilemezsen senden şunu alırım.” şeklinde ikili şart koşması halinde kumar olur. Burada, “Bilirsen sana şunu veririm, bilmezsen senden şunu alırım.” şartı yoktur. Böyle olunca tek taraflı bilene verilen ödül oluyor. Böyle tek taraflı verilen değerler alınabilir, kumara girmez. Çünkü veren bir şey talep etmiyor. “Bilirsen şu miktarı alırsın, bilmezsen bir şey vermek zorunda değilsin.” diyorsa, konu kumar olmaktan çıkar..Verilen hediyeleri alan kişiler bunun için ayrıca bir para ödemiyorsa, verilenler hediye hükmünde olur.

Ancak burada şu şekilde bir olay gelişirse durum farklı olur. Mesela bir oyuna başlarken:

“Oyunu kaybeden çayları (veya oyun esnasında tüketilen şeyler) öder.” derlerse, kazananların kaybedenden yiyecekleri yemek, içecekleri çay vs. kumar olur. Çünkü karşılıklı şart vardır. Oyunu sen kazanırsan yemek, çay benden.. Ben kazanırsam yemek, çay senden.. şartını koymuşlardır.. Ama böyle iki taraflı şart olmaz da biri:

“Kazansanız da kaybetseniz de hesaplar benden arkadaşlar.” diyebilirse, bunda bir mahzur söz konusu değildir. Bu bir tarafın hediyesi sayılır.

Çekiliş

Bir alışveriş merkezinde mal alanların rakamı belli miktara çıkınca, mağazanın kendiliğinden verdiği hediyeler içinde yapılan çekiliş kampanyası kumara girmez. Ancak piyango tarzı ödeme yapılarak katılınan çekilişler kumar sayılmaktadır. Çünkü bu çekilişlerde çekilişe katılmak için belirlenmiş olan bir miktar ödeme yapmak gerekmektedir. Çekilişe katılmak için yapılacak ödeme burada çok önem taşımaktadır. Eğer bir ödeme yapılıyorsa bu kumar sayılırken, herhangi bir ödeme vs. yapılmıyorsa hediye olarak kabul edilmektedir.

Piyango ve benzerleri çekilişler ise böyle değildir. Piyango idaresi başka bir iş yaparak ve o işten kazandığının bir kısmını ayırarak müşterilerine dağıtmıyor (hibe etmiyor, bağışlamıyor); bilet alanların paralarını topluyor, çekiliş yaparak (bir nevi kura çekerek) onların bir kısmına veriyor, kendisi de büyük bir pay alıyor. Bilet alanlar verdikleri para karşılığında bir mal veya hizmet almıyorlar, parayı idareye veya bileti kazananlara da bağışlamıyorlar; bilet alanın amacı az verip çok kazanmaktır. Kazanma yolu da kumardır; yani birçok kişinin parasını bir araya getirip, her biri büyük pay kendinin olsun diye beklerken içlerinden bir kaçına çekiliş sonucu vermekten ibarettir.

Türkiye genelindeki firmaların yukarıda bahsedilen konularda düzenlediği çekiliş kampanyaları hakkında Çekilişler Dünyası isimli internet sitesinde yayınlar yapılmakta olup, kazanan kişilerin isimleri de bu sitede açıklanabilmektedir.

 

Etiketler