Şirkten Korunmak İçin Okunan Dua Türkçe ve Arapça

Şirkten Korunmak İçin Okunan Dua Türkçe ve Arapça

Şirk yüce Allaha ortak koşmak, ona benzetmek demektir. Büyük günahlardan birisidir ve dinden çıkmaya sebep olur. Şirk küfre sebep olur. Küfrün çeşitleri vardır ancak en kötüsü Allah’a ortak koşmaktır.

Kuran-ı Kerimde buyuruluyor ki;

(Allahü teâlâ, şirki [her çeşit küfrü] asla affetmez ve şirkten başka olan [büyük küçük bütün] günahları dilerse affeder.) [Nisa 48]

Bu sebeple çok dikkatli olmalı ve küfre düşürücü hareketler yapmaktan ve sözler söylemekten kaçınmamız gerekir. öyle ki ağzımızdan çıkan bir tek yanlış söz bizi helak edebilir.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Öyle bir zaman gelir ki, kişinin imanı gider de haberi olmaz. Halbuki ondan, gömleğin çıktığı gibi, iman çıkmış olur.) [Deylemi]

Kişi sadece bilerek ve isteyerek değil farkında olmadan da küfre düşebilir. Böylesi bir durumdan Allah’a sığınmak gerekir. Küfre düşen birinin önceki bütün sevapları yok olur ve tevbe etsede geri gelmiz. Nikahını yenilemesi gerekir. Tövbe ettikten sonra küfre sebep olan şeydende uzaklaşıp tövbe etmelsi gerekir. Bilmedikleri bir sebeptense ‘bilip bilmediğim bütün küfür söz ve işlerden tevbe ettim’ demesi yeterlidir. Ayrıca sürekli şirkten korunmak için dua etmeli bu durumdan yüce Allah’a sığınmalıdır.

Şirkten Korunmak İçin Okunan Dua Arapçası

Şirkten Korunmak İçin Okunan Dua arapça
Şirkten Korunmak İçin Okunan Dua arapça

Şirkten Korunmak İçin Okunan Dua Türkçesi

Allâhümme innî e‘ûzü bike en-üşrike ve ene a‘lemü ve estağfiruke limâ lâ a‘lemü.

Şirkten Korunmak İçin Okunan Dua Anlamı

Allâh’ım! Bilerek şirk koşmaktan Sana sığınırım. Bilmediklerim için de Senden mağfiret dilerim.

Ayrıca küfre sebep olacak söz ve işleri öğrenip bunları yapmamak ve söylememek için dikkat etmeliyiz.