Su Bulunca Teyemmüm Bozulur Mu?

Su Bulunca Teyemmüm Bozulur Mu?

Teyemmüm suyun bulunmadığı, suya ulaşabilecek şartların, araç ve gerecin olmadığı zamanlarda toprağa elleri meshetmek suretiyle alınan bir abdest türüdür. Sadece su bulunamaması değil, şiddetli soğuk, hastalık ve savaş gibi suya ulaşabilmeyi tehlikeli kılan durumlarda da yine teyemmüm yapılması gerekmektedir. Su bulunca teyemmüm bozulur mu konusu ise farklı mezheplere ve fıkıh kitaplarına göre farklı şekillerde yorumlanmaktadır. Teyemmüm abdesti hakkında detaylı bilgileri bulacağınız yazımızda tüm görüşleri de ayrıca bulabilirsiniz.

Teyemmüm Abdesti Nasıl Alınır? Farzları

Teyemmüm abdesti almak için namaz vaktinin girmiş olması gerekmektedir. Öncesinde normal abdest alıyormuş gibi niyet şarttır. Teyemmüm etmeye niyet ettikten sonra eller temiz toprak, kiremit, taş ya da kum gibi toprak kaynaklı malzemelere 3 kez vurulmalıdır. Ardından bu ellerle yüz meshedilmelidir. Aynı şekilde her seferinde eller toprağa vurulmalı ve meshedilmeden önce ileri geri yapılarak silkelenmelidir. Yüzün ardından kollar sırayla dirseklere kadar meshedilmelidir. Teyemmümün farzı niyet, yüz ve kollara meshetmek olarak 3 tanedir. Abdesti bozan şeyler teyemmümü de bozmakla birlikte su bulunca teyemmüm bozulur mu, bozulursa tam olarak ne zaman ve ne şekilde bozulur, namaz bu durumda kabul edilir mi konularında tartışmalar bulunmaktadır.

Teyemmüm Hangi Hallerde Bozulur?

Abdestin bozulmasına neden olan faktörler tuvalet ihtiyacını gidermek, gusülü bozan davranışlarda bulunmak, yellenmek ve vücudun herhangi bir yerinde kanama olması teyemmüm abdestini de bozmaktadır. Bu kısım tüm İslam âlimleri tarafından net bir şekilde kabul edilmekte, Kuran’da da açıkça belirtilmektedir. İslam hukukçularına göre teyemmüm zorunlu bir haldir ve zorunluluk hali ortadan kalktığında geçerliliği yok olmaktadır. Yani su bulunduğunda teyemmüm abdesti ortadan kalkmaktadır. Buraya kadar her şey oldukça nettir. Ancak tartışmalar ne zaman ortadan kalktığı konusunda yaşanmaktadır. Bazı mezheplere ve fıkıh kitaplarına göre namaz kılarken su görüldüğü durumda abdest anında bozulduğu için namaz kabul olmamaktadır. Diğer mezhepler ise namazın kabul olacağı, ancak bundan sonra teyemmüm ortadan kalktığı için abdest bozucu herhangi bir durum olmamasına rağmen, artık bu abdestle bir sonraki namazın kılınamayacağı yönünde görüş bildirmektedir. Tüm İslam âlimlerinin ortak düşüncesiyse eğer su bulunması namaz vaktinin çıktığı ana denk geliyorsa teyemmümle kılınan namazın kabul olacağı yönündedir.

Teyemmümü Güçlendiren Tavsiyeler

Su bulunca teyemmüm bozulur mu sorusunun cevabı hakkında farklı görüşler bulunmakla birlikte işi sağlama almak adına bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer namaz kılarken su görüldüyse ve bu suya ulaşmak kolaysa namazın tekrar abdestli şekilde kılınması diyanet tarafından tavsiye edilmektedir. Ancak namaz bittikten sonra suyun geldiğini görmek, namaz vakti sona ermemiş olmamasına rağmen namazın tekrar kılınmasını gerektirmemektedir. Öte yandan, teyemmümle birden fazla namaz kılmak (abdesti bozan haller yaşanmadığı sürece) mümkün olsa da abdestin tazelenmesinde her zaman yarar bulunmaktadır.

Etiketler