Sübhaneke Duası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sponsorlu Bağlantı

SÜBHÂNEKE DUASI
Sübhâneke Duasının İnişi

Namaz dualarının ilki olan Sübhaneke duası, malum olduğu üzere namaza başlayınca tekbirden sonra okuduğumuz ilk duadır. Her hayırlı işe Besmele ile başlamak gerektiğini biliyoruz. Bundan dolayı namazda da Fatiha Suresi’ni okumadan önce Besmele çekiyoruz. Ancak namazda Sübhaneke duası Besmele’den bile önce okunmakla dikkatimizi çekmektedir. Öyleyse Besmele’nin bile önüne geçen bu duayı herhalde iyi tanımamız gerekmektedir.

Sübhaneke cümleleri kimin sözüdür?

Her şeyden önce şunu belirtelim ki Sübhaneke duası başından sonuna kadar Kur’an-ı Kerim’de tam olarak geçen bir cümle, yani bir ayet değildir. Ancak duayı oluşturan kelimeler parça parça ayetler içerisinde zikredilir.

Rivayetlere göre Sübhaneke duasını oluşturan cümleler Hz. Adem (Aleyhisselam)’e aittir ve ona da bizzat Allah u Teala tarafından öğretilmiştir. Yani Kur’an-ı Kerim’de geçen bir ayet değildir ama yine Allah’ın sözüdür.

Hz. Adem (Aleyhisselam) cennette Allah’ın yasakladığı meyveyi yeyip de yeryüzüne inince, cennetin yaşama şartları ile dünyanın yaşama şartları arasındaki korkunç fark karşısında elbette zorlanmıştır. Ayrıca işlediği hatadan dolayı da Allah’tan özür dilemek, tövbe etmek istemiştir. İşte hem tövbe, hem de dünyada bir takım zorluklar karşısında Allah’tan yardım dilemek üzere el açıp dua etme ihtiyacı hissedince, Rabbi onu başıboş bırakmamış, tabiri caizse hem yeryüzüne indirip ceza vermiş, hem de onu affetmek için yine elinden tutmuş, yardımcı olmuştur.

   Sübhâneke Duası’nın Okunduğu yerler:

 • Her namazın ilk rek’atinde iftitah tekbirinden sonra,
 • İkindi namazının sünnetinde üçüncü rek’ate kalkınca fatihadan önce,
 • Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rek’ate kalkınca fatihadan önce,
 • Teravih namazı dört rek’atte bir selâm verilerek kılınıyorsa üçüncü rek’ate kalkıldığı zaman fatihadan önce.
 • Cenaze namazında birinci tekbirden sonra.

Sübhâneke Duası Arapça Okunuşu

subhaneke

 

 

 

 

Sübhâneke Duası Türkçe Okunuşu

Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârekesmük ve teâlâ ceddük (ve celle senâük ) ve lâ ilâhe ğayrük.

Sübhâneke Duası Türkçe Anlamı

Râhman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.

Sübhâneke, cenaze namazında parantez içindeki “Ve celle senâük” cümlesi ile beraber okunur

Sübhâneke Duası Faziletleri

Sübhaneke (seni noksan sıfatlardan tenzih ederim) Allahümme (ey Allah’ım) ve bi hamdik (sana hamd ederiz) vetebara (alidir,yücedir) kesmük (senin ismin) veteala(yine yücedir) ceddük (senin şanın) velailahe (hiçbir ilah yoktur) gayruk (senden başka)

Allah Azze ve Celle Meleklere Arşı kaldırmalarını emir ettiğinde. Melekler arşı kaldırmakta çok zorlanmış. Bu hal üzerine Allah Azze ve Celle Sübhaneke duasını okumalarını emir etmiş ve Duayı okuduktan sonra üzerlerinde ki o ağır yük hafiflemiştir.

Bizlerde namazımıza başlamadan önce okumuş olduğumuz Sübhaneke duasıyla; Nefis ve Şeytanın, üzerimize serpmiş olduğu ölü toprağını. Bütün güç ve iradenin yalnızca kendisinde toplanmış olduğu o yüce makamdan, Bu duanın hürmetine kaldırmasını talep ediyoruz. Dilimiz ile söylemesekte, halimizle o makama şöyle sesleniyoruz ;

“Ya Rab, arşı taşıyan meleklerinin, bu dua hürmetine üzerindeki yüklerini nasıl hafiflettiysen. Bizimde üzerimizdeki yükleri öyle hafiflet. İbadetimizden feyiz almamızı kolaylaştır.” Diyerek o kutsiyet ötesi makamdan yardım talep ediyoruz.

Muhammed Sıddık Haşimi Hazretleri bu konu ile alakalı şöyle bir sohbeti olmuştu;

Nefis ve şeytan namaz kılacak bir kimsenin ibadetini engelleyemez ise; namaz ehlinin, kalbine telkin ettikleri vesveseler ile kılacağı namazını zorlaştırmaya çalışırlar. Bu ikili, yapmış oldukları oyunda başarılı olurlarsa; Kulun, Rabbine yapmış olduğu ibadetin samimiyetini körelttiği gibi, namazın ihlas ve feyzini azaltmış olurlar. İşte Sübhaneke duası, bu devrede araya girer. Elmas bir kılıç misali, ejderhalaşmış, ibadetin ruhunu ve samimiyetini yutmaya hazırlanan bu fitnenin başını gövdesinden ayırarak ibadetin ihlas ve feyzini korumuş olur.

Rabbimiz, İbadetlerimizden alacağımız zevk ve neşeyi arttırsın. Kıldığımız her namazı, bir miraç heyecanı ile yapmamızı nasip etsin. Kendine inanan kullarını kendi ikliminde dirilterek gören gözü, duyan kulağı, söyleyen ağzı olsun AMİN…..

Sübhâneke’nin Tefsiri:

Duamızı kelime kelime parçalar halinde anlamamız gerekirse ilk sözden başlayalım: ”Sübhaneke” ne demektir?

“Sübhâneke’nin ” Arapça’da (S-B-H) bizim bildiğimiz “tesbih” kökünden gelen bir kelime olarak “Ya Rabbi ben seni tesbih ederim” demektir. Ancak “tesbih etmek” ne demektir? Bildiğimizi zannettiğimiz ama gerçek detayıyla bilmediğimiz bu kelimenin anlamı şudur: Tesbih, “Allah’ı kemal sıfatlarla muttasıf, noksan sıfatlardan münezzeh tutmak” demektir. Peki bu kulağımıza ağır gelen cümlenin manası nedir? O da şu demektir: Kemal sıfatlar; iyi, hoş, güzel, tam, olgun, mükemmel… olan her türlü sıfatlar demektir. Kemal sıfatlarla muttasıf olmak ise Allah’ın bu sıfatlara sahip olması, bu özelliklerin Allah’a yakışması demektir. Örnek vermek gerekirse: Adil olmak, bilgili olmak, cömert olmak, güçlü olmak, hakim olmak, büyük olmak… gibi sıfatlar kemal sıfatlardır ve Allah u Teala bu sıfatlara sahiptir, bu özellikler Allah’a yakışır.

Noksan sıfatlar ise bunun tersine; kötü, çirkin, nahoş, eksik, nakıs…olan sıfatlar demektir. Noksan sıfatlardan münezzeh olmak ta Allah’ın bu kötü sıfatlardan uzak olması, bu çirkin özellikleri Allah’tan uzak tutmak demektir. Örnek verirsek: Cahil olmak, zalim olmak, cimri olmak, zayıf-aciz olmak… gibi sıfatlar noksan sıfatlardır ve Allah u Teala bu sıfatlardan uzaktır, bu özellikler Allah’a yakışmaz.

Bu açıklamadan sonra yeniden manaya bakarsak; bir insan Sübhaneke Allahümme veya Sübhanallah demekle, şunu demek istiyor: Ey Allahım, sen Adilsin-zalim değilsin,

Alimsin-cahil değilsin,
Görürsün-kör değilsin,
Duyarsın-sağır değilsin,
Canlısın-ölü değilsin,
Güçlüsün-zayıf değilsin.

Yani ne kadar iyi sıfat varsa bunların hepsini sayıp, Allah’a izafe etmiş; ne kadar kötü sıfat varsa bunların hepsini sayıp, bu sıfatları Allah’tan uzak tutmuş oluyor.
Tabii ki bir insan ne kadar düşünüp taşınsa da bu sıfatların hem iyisini, hem kötüsünü sayarken; unuttuğu, hata ettiği, zikredemediği noktalar olabilir. Ama bir kerecik “Sübhanallah” demekle bunların hepsini tek tek sayıp dökmüş gibi Allah’ı anmış oluyor. İşte Sübhaneke Allahümme veyahut Sübhanallah kelimesi böyle bereketli bir ifade oluyor. Bir insan namazın başında Sübhaneke’yi okumakla daha ilk kelimede sınırsız, sonsuz bir şekilde Allah’ı kolayca anmış oluyor.

Sponsorlu Bağlantı

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 Ali Ünlü 25 Haziran 2015 Cevapla
0 0

Allah (c.c) razı olsun.Amin.

 ece 30 Kasım 2015 Cevapla
0 0

Yazdiklarinizda kaynak gosterebilir misiniz,dogrulugunu onaylatmamiz icin

   admin 29 Aralık 2015 Cevapla
  0 0

  Bugüne Kadar Hazırladığımız Yazılar İçin Kısa Zamanda Kaynakları Eklemeye Başlayacağız Bundan Sonraki Yazılarımızda da Kaynakları Görebileceksiniz.

   hazak 8 Kasım 2016 Cevapla
  0 0

  nllşllm

   hazak 8 Kasım 2016 Cevapla
  0 0

  evttttttttttttttttttttttt

 Anonim 15 Aralık 2015 Cevapla
0 0

Allah razı olsun

   admin 15 Aralık 2015 Cevapla
  0 0

  Amin…
  Allah ( c.c ) Hepimizden Razı Olsun İnşallah…

 Remzi Atmaca 22 Aralık 2015 Cevapla
0 0

Allah Razi olsun Hocam
Esselamualeykum

 MURAT ATİK 29 Aralık 2015 Cevapla
0 0

Allah razı olsun

   admin 29 Aralık 2015 Cevapla
  0 0

  Allah (c.c) Hepimizden razı olsun İnşallah…
  Amin…

 Selim 23 Ocak 2016 Cevapla
0 0

ALLAH AZİMUŞŞAN CC razı olsun

 Gülşen 28 Ocak 2016 Cevapla
0 0

Allah (cc) razi olsun
Nede güzel anlatmissiniz

Dilinizdeki dügümü çözüp sizi böyle güzel konuşturan Rabbim; her işinizde de böyle başarılar ihsan etsin Amin

Selam ve dua ile
Allah’a emanet olun

 Muhammed 29 Ocak 2016 Cevapla
0 0

Çok güzel daha ayrıntılı olsa daha çok istifade edilir. Allah razı olsun.

 Gülşen 30 Ocak 2016 Cevapla
0 0

Daha ne kadar ayrintili olmasini bekliyorsunuz muhammet bey

Subhaneke duasinin tefsirine kadar anlatmislar.

 İsmet 23 Şubat 2016 Cevapla
0 0

Allah razı olsun. Lakin sübhaneke bir dua olduğu için besmele ile başlanmaz. Allahu ekber ile başlamak gerekir. Bilmeyen kardeşlerimiz hatayla besmele ile başlayabilir. O yuzden Allahu ekber ile yazılmalıdır. Bilginize sunarim…

 pınar 25 Nisan 2016 Cevapla
0 0

emeğinize sağlık çok güzel anlatım

 Ayşe 5 Mayıs 2016 Cevapla
0 0

Allah razi olsun çok istifade ettim çok sey ögrendim vesilenizle ve baskalarinada anlatacacagim Allahin izni ile….

 tahir 14 Kasım 2016 Cevapla
0 1

Allah razı olsun

0 1

Allah c.c sizlerden razi olsun. cok faydali.

 Kemal Ene 9 Eylül 2017 Cevapla
1 0

Bulmakta zorlandim sayenizde okudum öğrendim.Allah razı olsun

 İsminiz 13 Kasım 2017 Cevapla
0 0

Yukarıdaki flu görünen kadın erkek resmî neyi ifade ediyor

   İsminiz 16 Aralık 2018 Cevapla
  0 0

  Bence o foto kadın erkek degil dua eden eller ben öyle gördüm

 İsminiz 6 Şubat 2018 Cevapla
0 0

Yorumunuz

 salih aksoy 12 Ağustos 2018 Cevapla
0 0

Allah sizden razı olsun.sübhaneke duasının anlamını googleden taradım o kadar yere girdim youtubeden meşhur her hocayı dinledim ama hiçbir şey anlamadım.ama sizin şu kısacık ve açıklayıcı kelimeleri okuduğumda işte bu dedim.devamını dilerim sizden.