Sünnet Namazlar Kaza Edilir Mi?

Sünnet Namazlar Kaza Edilir Mi?

Sünnet Namazlar Kaza Edilir Mi?

Namazını zamanında kılmayanların, kaza etmesi gerekmektedir. Bunun iki türü vardır. Namazı yaşanan hastalık gibi durumlardan dolayı kılamamaktır. Ya da kasıtlı olarak namazı kazaya bırakma durumu olabilir. İkinci bahsedilen durum, büyük bir günahtır. Bu durumun oluşmaması için dikkat edilmelidir.

Namazın Kazası Nasıl Kılınır?

Namazın kazası için belirlenen bir vakit yoktur. Eğer böyle olsaydı, kazaya kalan namazları kılmak çok daha zor olurdu. İstenilen bir zamanda kılınacak olan kaza namazına niyet şöyle yapılmalıdır: “Niyet ettim Allah rızası için kılamadığım ikindi namazını kılmaya” veya hangi vakit namaz kılınmadıysa bu vaktin adı söylenmelidir. Eğer kazaya kalan namazların sayısını unuttuysanız, hatırladığınız sayıya göre kılmanız kâfidir. Bu durumda şüpheye düşülüyorsa birkaç vakit fazladan kılınmalıdır. Her seferinde de hangi vakit için kılınıyorsa, bu şekilde niyet edilmelidir. Kaza namazı kılarken kaçırılan namazın sadece farzlarının kılınması gerekmektedir.

Kaza Namazında Sünnet Kılınmaz mı?

Yalnızca farz olan namazların kazası yapılmalıdır. Sünnet namazlarını kaza etmek caiz değildir. Fakat kişinin içinden geliyorsa nafile namaz kılarak, sünnet namazlarında kılmadığı rekâtları hafifletebilir. Fazladan kılınan hiçbir namazın zararı yoktur. Çünkü namaz, insanı Allah’a yaklaştıran ve günahlarından arınmasını sağlayan bir ibadettir.

Kazaya kalan namazların evde kılınması çok daha uygundur. Çünkü namazı kazaya bırakmak günahtır. Günahların yalnızca Allah ve kul arasında kalması gerekmektedir. Camide kaza namazı kılarak bu günahı başkalarına da duyurmaya gerek yoktur.