Takvim Yazısı – Dünya Ehlinin Kabirdekilere Hediyesi

Takvim Yazısı – Dünya Ehlinin Kabirdekilere Hediyesi

DÜNYA EHLİNİN KABİRDEKİLERE HEDİYESİ

Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur;

“Kimin ana ve babası Müslüman olarak ölürse onlar için dua etsin, Allah’u Teâlâ’nın bağışlamasını istesin.” buyurmuşlardır. İsa Aleyhisselam yanından geçtiği bir kabirden ölüye azap edildiğini duydu. Birkaç gün sonra aynı kabrin yanından geçerken ölüye Allah’ın rahmeti ile muamele ettiğini işitti ve kabir sahibine sordu. Kabirdeki;

“Dünyadaki oğlum beni unutmadı ve benim için sadaka verdi de azabım rahmete döndürüldü” dedi. Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:

“Sizlere ne oluyor ki sâlih bir amel işlediğinizde, ana babanızı hatırlamıyorsunuz? Hâlbuki bu iyi amelinize verilecek sevabınızdan bir şey eksilmeden onlara da bir pay verilir.”

“İnsanların en hayırlısı haccederek, sadaka vererek, köle azad ederek veya Allâh için nezrederek (adayarak) ana babasına iyilik edendir.”

Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.): “Ölülerinize hediye veriniz” buyurdular. Ashâb-ı Kirâm: “Neyi hediye edelim?” dediler Peygamber Efendimiz (s.a.v) :

“(Ölülere) hediye, dua ve sadakadır” buyurdular.

Kim farz olduğu halde haccetmeden ölürse veya ödemesi gereken borcu ödemeden ölürse, evladı onun için hacceder ve borcunu öder.

Bir kimse bir amel işleyip sevabını ahbabına bağışlarsa Cenâb-ı Hak o kimseye on katından yedi yüz katına kadar sevap ihsan eder.

Bağışlanan kimseye de sevap eksilmeden ulaşır.

İnsana, dost ve sevenlerini toprağın altında unutmak yakışmaz.