Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır ?

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır ?

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Teheccüd namazı gece namazı olarak bilinmekte olup oldukça sevabı yüksek olan namazlar arasındadır. Kılınış olarak gayet basit olan Teheccüd namazının zor olan kısmı gece kalkmaktır. Teheccüd namazında mutlaka yapılması gereken kısa bir süre uyuyup daha sonra uyanarak bu namazı kılmak gerekmektedir. Peygamber efendimiz bu namazı mutlaka her gece düzenli olarak kılardı ve ashabına tavsiye ederdi. Bu namazın sevabı çok fazla olup bu namazda yapılan dualar mutlaka geri çevrilmeden kabul görür. Teheccüd namazı 2 ve 4 rekât olarak kılınmaktadır.

Teheccüd namazı kılınış şekli;

Abdest alınarak kıbleye doğru yön alınır. Niyet teheccüd namazı kılmaya diye yapılarak ilk rekâtta subhaneke duası okunarak besmele çekilir ve Fatiha ve zammı süre okunmaktadır. Rükû ve secdeden sonra ikinci rekâtta ise Fatiha ve zammı sure okunarak rükû ve secde yapılarak oturuşta tahiyyat, salli barik ve Rabbena duaları okunarak namaz tamamlanmaktadır. Herkes bu namazı kılarak sevap kazanmak ister sizce de öyle değil mi?

Teheccüd namazının hikmeti ;

Teheccüd namazı mutlaka her hafta bir gece olsun kılınması günahların affı için oldukça önemlidir. Sizde hafta da bir gecenizde 5 dakikanızı ayırarak bu namazı kılabilir ve günahlarınızdan kurtulabilirsiniz. Dua çok önemli olup Mevla teheccüd namazında dileyin benden ne dilerseniz dediği İslam alimlerince önemi vurgulanmaktadır. Teheccüd namazını her insan kılabilir. Normal vakit namazından bir farkı olmayıp farz namazlar arasında değildir.