Teheccüd Namazı Nedir?

Teheccüd Namazı Nedir?

Teheccüd Namazı Nedir?

Teheccüd namazı, gece biraz uyuduktan sonra kalkılıp kılınan bir namazdır. Bu namazın faziletleri çok büyüktür. Çünkü gece uykusundan uyanarak abdest alıp namaz kılmak, kolay bir iş değildir. Bu zahmete katlanarak namaz kılan kul, Allah nazarında takdir edilen bir ibadet yapmış olacaktır.

Teheccüd Namazı Farz Mıdır?

Bu namazı kılmak farz değildir. Fakat Peygamber efendimiz geceleri teheccüd namazı kılmıştır. Bu namazı kıldığına dair, Hazreti Ayşe’nin rivayetleri bulunmaktadır. Hazreti Ayşe tarafından, Peygamber efendimizin geceleri kalkıp, teheccüd namazı kıldığını, çok yorgun olduğu gecelerde bu namazı kılamadığı için ertesi gün bu namazın yerine, 12 rekât kadar namaz kıldığı anlatılmıştır.

Farz kılınmamış olsa bile Peygamber efendimiz tarafından bu namaz kılındığı için, kılınması son derece büyük bir sevaptır ve sünnettir.

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Gece uyanıp, abdest aldıktan sonra kılınan bu namaza dururken ” Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazını kılmaya” şeklinde niyet edilmelidir. Bu namazı iki rekât kılmak yeterlidir. Fakat bunun yerine dört veya sekiz rekât da kılabilirsiniz. Allah katında yapılan ibadetlerin çokluğu, günahların affedilmesine sebeptir. Bu nedenle, istediğiniz kadar rekât namaz kılabilirsiniz.

Teheccüd namazı için, gece uyanmakta çok zorlananlar olabilir. Günümüzün çalışma hayatının zorluğu malumdur. Sabah çok erken kalmak zorunda olup da gece uyanamayanlar varsa, gece yatmadan önce teheccüd namazı kılabilirler. Allah kullarının zorlanmasını istemediğinden, İslam dinini kolaylıklarla donatmıştır.