Telkin Duası Nasıl Yapılır?

Telkin Duası Nasıl Yapılır?

Günümüzde en fazla merak edilen islami konulardan biri de telkin duasının nasıl yapılacağı konusudur. Genel olarak imam tarafından uygulanan telkin duası, ayrıca salih bir kimse tarafından da yapılabilmektedir. Bu bakımdan toplumda bilinenin aksine, telkin duası yalnızca imama özgü bir dua olmayın, salih bireyler tarafından da uygulanması söz konusu olabilmektedir.

Telkin Duası Nedir?

Telkin duası nasıl yapılır hakkında sizlere bilgiler sunmadan önce, telkin duası hakkında bilgiler sunalım. Cenazenin kabre defnedilmesinden sonrasında kalabalığın ayrılması ile birlikte ilgili görevlinin veya salih bir kimsenin kalkıp, doğrudan ölünün yüzü karşısına geçerek ölen kişiye hitaben ismini 3 defa yüksek ses ile hitap etmesidir. Örneğin, ölen kişinin ismi Ahmet ve annesinin ismi de Zeynep olsun, bu durumda telkini yapacak olan görevli, ”Ya Ahmet İbni Zeynep” diyerek 3 defa üst üste tekrar etmektedir.Bu islami işleme telkin adı verilmektedir.

Telkin Duası Yapılışı İse Şu Şekildedir;

Cenazanin kabre konulmasının ardından gerekli duaların yapılması ve kalabalığın oradan ayrılması ile birlikte telkin yapacak olan görevli ayağa kalkarak yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdikten sonrasında ölen kişiye hitaben imanın esaslarını yüksek bir ses tonu ile ölen kişiye hitaben dile getirmektedir. Bu aşamadan sonrasında görevli kişi ölen kişi için ayrıca duada bulunduktan sonrasında kabir başından ayrılmaktadır.

Telkin Duası Neden Yapılmaktadır?

Yalnızca müslüman cenazesinde uygulanan telkin, ölünün kabirdeki sorgu suallerde münker ve nekir ismindeki iki meleğin sorularına daha kolay bir şekilde cevap verebilmesine yardımcı olunabilmesi açısından uygulanmaktadır. Bu sayede ölen kişinin bakir sorularına daha kolay cevap verilmesi umulmaktadır.

Telkin Duası İslamda Caiz Midir?

İslamda caiz olan telkin duası hakkında birçok büyük islam alimleri aynı fikir üzerinde buluşmaktadırlar.Büyük islam alimleri, ölen kişinin müslüman olması durumunda telkin duası yapılabileceğini belirtmektedirler. Bu bakımdan telkin duası, müslüman olmayan cenazelerde uygulanmayan islami bir konudur.

Kimler Telkin Duası Yapabilmektedir?

Telkin duası, başta ilgili cenaze ile ilgilen din görevlisi olmak üzere salih kimseler tarafından uygulanmaktadır. Bu bakımdan cenaze namazının kılınmasında olduğu gibi, cenaze için yapılması gereken son işlem olan telkin duası da ancak din görevlisi ve islam ahlakı üzerine Allah’ın emirleri doğrultusunda yaşayan salih ve ihlaslı insanlar tarafından yapılması uygun görülmektedir.

Telkin Duası Şartları Nelerdir?

Telkin duası yapılabilmesi için, bireyin öncelikle telkin duası hakkında mutlak olarak bilgili olması ve gerekli şekilde islam üzere bir yaşam tarzına sahip olması gerekmektedir. Yüce Allah, özellikle salih olan kulları tarafından yapılan dualara icabet ettiğini belirterek, bu bakımdan büyük islam alimleri tarafından da belirtildiği üzere, telkin duasının salih olan insanlar tarafından yapılmasının çok daha faydalı olduğunu belirtilmektedir. Ayrıca, telkin duası yapacak olan kişinin aklı başında olması ve telkin duasını tüm samimiyeti ile yapması islam alimleri tarafından belirtilmektedir.

 

Etiketler