Temiz Hoş Kokulu ve Bakımlı Olmak

Temiz Hoş Kokulu ve Bakımlı Olmak

Temiz Hoş Kokulu ve Bakımlı Olmak

Temiz Hoş Kokulu ve Bakımlı Olmak, Allah Resulü’nün (s.a.a) İslâm’ı yaymadaki başarısının etkenlerinden biri de kendisinin temizliği, güzel kokusu ve bakımlılığı idi. O yüce şahsiyet, evden çıkmayı istediği her vakit aynaya (suya) bakardı. Mescidu’n-Nebi’ye girenler, İmam Zeynelabid’in (a.s) yerini onun belirgin güzel kokusu ile tespit ederlerdi! Bu yüce insanlar, şu ayetin gerçek somut örnekleridirler:

Her mescit yanında ziynetlerinizi takının. Elbisenin temizliği, insanın şahsiyetinin, terbiyesinin ve kültürünün en önemli göstergelerindendir. İnsanlar, doğal olarak güzelliği ve temizliği sevmektedirler. İşte bu yüzden, Allah Resulü (s.a.a) elbisenin, bedenin ve dişin temizliğine çok önem vermekteydi ve onun hoş kokusu, bütün halkın dilinde meşhur olmuştu. İman Cafer Sadık (a.s) buyuruyor ki:
Allah Resulü (s.a.a), yemekten çok güzel koku için harcama yapardı.

Davetçi, daha fazla konuşma vasıtasıyla tebliğ yapmasından ötürü elbise ve bedenin temizliğinin yanı sıra ağzın ve dişlerin temizliğine de çok dikkat etmelidir. Buna ek olarak Kur’an-ı Kerim ayetlerinin beyanında ve masumların hadislerinde ağzın güzel kokması ve dişlerin temizliği tavsiye edilmiştir. İmam Cafer Sadık (a.s) Allah Resulü’nün (s.a.a) şöyle buyurduğunu rivayet eder:

Cebrail, sürekli bana misvak kullanmayı tavsiye ederdi, öyle ki ben, çok misvak kullanmadan dolayı dişlerimin aşınmasından veya düşmesinden korktum. Peygamberler, genel bir nefret oluşturacak hastalıklar taşımamalıdırlar; görünüşün temizliği ve bakımlılığı bu derecede önemlidir. İşte bu delil uyarınca, Hz. Eyyub’un (a.s) hastalığı olayında onun bedeninin pis koktuğunun ve onu şehirden kovdukları sözü yalanlanmıştır.

Temizliğe riayet etmek, temiz elbise giymek ve güzel koku kullanmak, hem mescide ve halka saygıdır; hem de halkın mescitlere gelmesi için pratik bir davettir.
Çocukların düğün törenlerini sevmelerinin bir nedeni de bu tür törenlerde oldukça belirgin olan hoş koku ve güzel elbiselerdir. İslâm, Müslümanlardan da mescitlere giderken bu şekilde hazır olmalarını istemiştir.

Etiketler

1 YORUM

  1. Avatar
    Orakci Blog

    Temiz ve bakımlı olmak Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed’in sünnetidir. Temizlik imandan gelir sözü boşa söylenmemiştir.