Tesettürün Ölçüsü Nedir?

Tesettürün Ölçüsü Nedir?

Tesettür kavramı bayanların kıyafetleri için kullanılan bir kavramdır. Yani tesettürün dini açıklamasında ise bayanların vücudunu görünmeyecek şekilde örtmesi olarak tabir edilmektedir. Kadınlarla birlikte erkeklerin de tesettüre ihtiyacı vardır. Çünkü Allah-u Teâla’nın dininde emrettiği gibi avret yerlerinin tamamen örtülmesi gerekir. Bu yüzden hem erkek hem de kadın avret yerine sahip olduğu için tesettür ikisini de kapsamaktadır. Erkekte avret bölgesi diz kapağı ile göbeği arasındaki yeri kapsamaktadır ve bu yerler yüzde yüz avret yerleri olarak bilinmektedir. Kadınlar içinse, yüz, el ve topuktan aşağısı ayaklar dışında her yer avret bölgesidir.  Avret bölgesinin örtülmesi Yüce Allah’ın kullarına bir emridir. Bu ne bir seçenektir ne de bir tercih meselesidir. Allah’ın emri için tesettüre girilmelidir.

Avret bölgesi için erkek de kadın da aynı şekilde tesettüre muhataptır. Bununla birlikte tesettürün namaz, oruç, Zekât ve hac gibi ibadetlerden hiçbir farkı bulunamamaktadır. Her Müslüman nasıl oruç kılıyorsa, zekât veriyorsa aynı şekilde tesettüre de girmesi gerekir. Diğerlerini yapıp da tesettür konusunu pas geçen Müslümanlara zarar vardır. Çünkü bu Allahın kesin emirlerinden biridir. Bu arada tesettürün nasıl olacağı da önemlidir. Tesettürün kendisi de tesettür gerektirecek olursa bu durum sonucunda tesettür giyilmiş olmayacak ve Allahın emri yerine getirilmemiş olacaktır.

Tesettürde asıl maksat, özellikle de kadınların örtünmesinin emredilmesi, yabancı kişilerin gözlerinden muaf olmak içindir. Açıklamak gerekirse, bir erkeğin bir bayana gözü iliştiğinde o erkeğin o bayanın hatlarını ve boyutlarını anlamaması ve hissetmemesi gerekir.

Tesettürün ölçüsü dikkat edilmesi gereken bir konudur. Tesettürün ölçüsü ne olmalıdır diye gelen sorulara; tesettürün kesinlikle cazibe için kullanılmamasıdır. Tesettür çarşaf bile olsa cazibe sergiliyorsa bu tesettüre girmiş olmayacaktır. Tesettürün ölçüsü ne çarşaftır, ne pardösüdür,  ne de herhangi bir şeydir. Allah sadece tesettürü emretmiştir. Bu kesinlikle çarşaf veya manto olarak kabul edilmemelidir. Giyilen elbisenin kesinlikle vücut hatlarını belli edecek kadar ince, dar veya şeffaf olmaması, rüzgârlı bir yerlerde giyilen giysinin vücuda yapışıpta vücudun hatlarını belli etmemesi gerekir. Bu sebeple erkeğin gözüne kadının vücut hatları ilişiyorsa ve erkek bunu hissediyorsa o kadın tesettürlü değildir.

Bununla birlikte başörtüsünün de tesettür ile alakalı sıkıntıları göze çapmaktadır. Tesettür amacıyla giymiş olduğunuz başörtüsünü, renkli, tarz şeklindeki başörtüsü ise buna da tesettürlü bir giyim dememiz mümkün değildir. Çünkü Allah Teâlâ’nın bizlere emrettiği tesettür, çarşaf, farklı başörtüleri veya ayakkabılar değildir. Bayanın ne şekilde olursa olsun endi vücudunu yabancı gözlerden arındırmasıdır. Hatları ile yabancı gözleri üstüne çekmesi tesettür sayılmaz. Kullanılan renk tonları, giyilen son model tesettür adı altında piyasada var olan yapışık elbiseler kesinlikle tesettür olarak adlandırılmamalıdır. Bunlar sadece tesettür adı altında kendinin güzel görünmesi amacıyla yapılan giyim tarzları olarak adlandırılabilinir.

 

Etiketler