Teyemmüm Abdesti Nasıl Alınır?

Teyemmüm Abdesti Nasıl Alınır?

Teyemmüm Abdesti Nasıl Alınır?

Teyemmüm Abdesti Nasıl Alınır? Toprakla temizlenmek anlamına gelen teyemmüm suyun olmadığı ya da suyun kullanılmasının mümkün olmadığı yerlerde gusül ve abdest yerine geçecek uygulamadır. Toprak, kireç, kum ve taş gibi malzemelerle temiz olmak şartıyla yapılır. Teyemmüm her durumda gerekli olmaz. Teyemmümün gerekli olduğu durumları şu şekilde belirtebiliriz. Abdest almak için su bulamamak gerekir. Su varsa bile suyu kullanmaya hastalık ya da kir gibi bir engel gerekir.

Hapiste olduğunda su kullanamamak. Ölüm tehdidi altında olmak ve içeceğinden başka suyu bulunmamak gibi durumlarda teyemmüm alınabilir. İbadetlerimizde dua ve dualar gibi önemli olan teyemmüm zor şartlarda ibadet etmeyi sağlar.

Teyemmüm abdesti alınırken önce niyet edilir. Teyemmüm edilecek uygun malzeme üzerine ellerin içini vurmak. Sonra teyemmüm malzemesine el sürdükten sonra eller alına, saçın çıktığı kısımdan kaşa ve burnun üst tarafına kadar sürülür. Kaşların üzerinden eller çekilmesi gerekir. Sonra sol elin içi sağ elin üstüne sürülür ve daha sonra da sağ elin içi sağ elin üstüne sürülür. Eller bileklerin üst kısmından parmak uçlarına kadar sürülerek mesh edilmesi gerekir.

TEYEMMÜMÜN FARZLARI

– Niyet

– İki eli teyemmüm malzemesine sürerek yüze sürmek.

– Elleri temiz toprağa vurup sağ ve sonra sol eli mesh etmek.

TEYEMMÜMÜN SÜNNETLERİ

Besmele ile başlangıç.

Toprağı avuçlamak.

Elleri toprağa koyunca parmakları ayırmak.

Önce yüzü, sonra da sağ ve sol kolu mesh etmek.

Çabuk teyemmüm yapmak.

Parmak arasını mesh ederken yüzüğü oynatmak.

Elleri toprağa kuvvetli şekilde koymak