Toplumsal Cinnete Karşı Dua

Toplumsal Cinnete Karşı Dua

Toplumsal Cinnete Karşı Dua

Toplumsal Cinnete Karşı Dua, Son zamanlarda Türkiye’de farklı ve garip olaylar yaşanıyor. İnsanlar adeta cinnetin eşiğine gelmiş durumda. Bu duruma durup dururken gelmediler tabi ki ancak bu durumdan kurtulmak için de bir şeyler yapmak gerektiği apaçık bir gerçek olarak ortada duruyor. Eğer insanlar biran önce silkelenip kendilerine gelmez ve uygun bir deşarj ile son zamanlarda yaşanan kötü olayların olumsuz elektriğini üzerinden atmazsa bu korkulu hava biraz daha hakim kalacak gibi.

İnsanlar ruhani varlıklar olduğu için ruhlarının dizginlenmesi ve huzur bulması gerekir. İnsanların ruhlarının dizginlenmesinin en iyi yolu ise onu gerçekten anlayacak bir ulvi güce sığınmasından geçmektedir. Bu sığınma ise insanın önce acziyetini kabul etmesi ile başlayan bir yolculuk anlamına gelmektedir. Bu yolculuğun bileti ise duadır. Dua okuyarak yaratıcının sınırsız ve eşsiz yardımıyla yaşadığımız tüm olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulabiliriz.

Dualar insanın kendi içinden geldiği gibi ve kendi kalp dilinden dökülenler olduğu sürece bir anlam ifade etmektedir. Hiç bir dua bilmeyen ve Allah’ın eşsiz zikrini çekerek Allah’a niyazını bildirmek isteyenler için kuranı kerimin vazgeçilemez ve rekabet edilemez bir üslup ve kıymet ifade etmektedir. Allah’ın nazarında da kuranı kerim ile yapılan duaların yeri başkadır. Çünkü o kitabı insanlara bir zikir ve anma kitabı olarak indiren Allah’ın kendisidir. Ancak kuranı kerimi bilmeyen insanlar da dua edebilirler. Kuranı kerimden veya kendi içimizden geldiği şekilde yaşadığımız toplumsal cinnetin üstesinden gelebiliriz.