Tuvalette Abdest Alınır Mı?

Tuvalette Abdest Alınır Mı?

İslam alimleri tarafından da belirtildiği üzere tuvallet zorunlu olmadığı müddetçe abdest alınması dinimizce caiz olmamaktadır. Bir tür ibadet olması sayesinde ve başta 5 vakit farz namaz ibadeti olmak üzere birçok farklı türden ibadetlerin temelini oluşturması sayesinde abdestin alındığı alanın mutlak olarak inadete uygun bir şekilde hijyenik olması gerekmektedir. Dolaysıyla, abdestin alınması gereken ortamın temel olarak necisten uzak bulunması, necaset ortamı veya alanında abdest alınması tenzihen mekruh bir durum olduğunu da belirtmekte fayda görmekteyiz.

Ancak, eski dönemlerden farklı olarak çağımızda necislikten arındırılması sayesinde klozetin de yer aldığı banyolu ortamlarda güsul ve namaz abdesti alınmasında herhangi bir sakıncalı durumunun söz konusu olmadığını belirtmekte fayda görmekteyiz. Ayrıca, banyo, lavabo ve klozetlerin farklı alanlarda bulunduğu evlerde tuvalette abdest alınmasından uzak durulması gerektiğini de belirtmekte fayda görmekteyiz.

Tuvalette Abdest Alımı Hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafından Sunulan Açıklamalar

Son dönemlerde en fazla merak edilen islami konulardan olması sayesinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da açıklamalar yapılmasına neden olan tuvalette abdest alımı hakkında, kurum resmi web sitesi üzerinden sunulan açıklamalarda, elbise ve bedenin temiz tutulmasına dikkat edilmesi durumunda, ve banyo klozet gibi normal alanların söz konusu olmaması durumunda, normal durumlarda olduğu gibi tuvalet alanında da, abdest için niyet edilerek abdest alınmasında herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır. Dolaysıyla, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ve islam alimleri tarafından da belirtildiği üzere zorunlu hallerin söz konusu olması durumunda, tuvalette abdest alınmasında mani bulunmamaktadır.

Banyo Ve Lavabo Bulunmaması Durumunda Tuvalette Abdest Alınırken Nasıl Hareket Edilmeli?

Daha çok köylerde söz konusu olabilen bir durum olan banyo ve lavabo bulunmaması durumunda zorunlu olarak tuvalette abdest alınabilmektedir. Ancak, tuvalette abdest alınmasında mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı faktörlerin de bulunduğu belirtmekte fayda görmekteyiz.

Tuvalette abdest alınmadan önce, necislikten uzak kalınması, kıyafetlerin temiz tutulması ve alınan abdestin tam manası ile alınabilmesi açısından  abdest öncesi tuvaletin iyice hijyenik bir durumuna dönüştürülmesi ve tuvalette daha dikkatli bir şekilde abdest alımına özen gösterilmelidir.

Abdest alınırken, elbisenin kesinlikte tuvalet zemini ile temas ettirilmemesine özen gösterilmeli, mümkün mertebede ayak üstü veya bir oturak üzerine oturularak abdest alınmalı, ve abdest alımı boyunca el ve ayakların tuvalet duvarlarından da mutlak olarak uzak tutulması gerekmektedir. Bu ayrıntılara özen gösterilmesi durumunda, abdestin hakkı ile eda edilmesi ve bu sayede kalbi vesvese durumundan da uzak kalınması söz konusu olmaktadır.

Tuvalette Abdest Nasıl Alınmaktadır?

Banyoda olduğu gibi, zorunlu olması halinde tuvalette de, abdest alımı öncesi sessiz bir şekilde niyet edilerek ve yine sessiz bir şekilde abdest alınması gerekmektedir. Burada sessiz bir şekilde abdest alınmasının özellikle de kalbi yönden oluşan vesveselerin söz konusu olmaması ve bu sayede daha hızlı bir şekilde abdest alınıp alandan çıkılması açısındandır.

Etiketler