Tuvalette Telefonla Oynamak Veya Konuşmak Günah Mı ?

Tuvalette Telefonla Oynamak Veya Konuşmak Günah Mı ?

Günümüzün birçok saatini telefonla uğraşarak geçirmekteyiz. Telefon hayatımızın neredeyse hiç bir zaman vazgeçmeyeceklerimizin arasında en başta gelmektedir. Artık her yaş gruplarının kendine ait bir telefonu olduğunu görmekteyiz. Özellikle çocuklarda bir hayli derece de bağımlı olmuş durumda ve kendini tamamen telefona vermiş dışarıdan gelen hiçbir sesi duymayacak kıvama geliyorlar. Aslında telefonu iletişim amaçlı kullanmak oldukça faydalı olabilir. Telefonu bide normal de dışarıda  kullandığımız gibi son zamanlarda tuvalette telefon kullanmak çok yaygın bir şekilde artmış durumdadır. Tuvalette telefon kullanmak yada konuşmak neredeyse herkesin özellikle de gençlerin tamamı tuvalette telefon kullanmaktadır. Hem sağlık açısından çok zararlı hemde tuvalette telefonla uğraşmak günahtır.

Tuvalette telefonla kullanmak öncelikle çok derece sağlık açısından zararları olmaktadır. Çünkü cep telefonları mikrop kaynaklarının başında gelmektedir. Daha sonra bu mikroplar el yada ağız yoluyla mikropları bize taşımaktadır. Ayrıca Tuvalette oranla telefon üzerinde tuvaletten 18 kat daha fazla mikrop olmaktadır ve sağlığı ciddi derece de tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle tuvalette telefon kullanmak oldukça zararlıdır, bu konuda bir hayli derece de dikkat edilmesi gerekir.

Günah Mı ?

Tuvalette telefonla oynamak yada konuşmak çok acil bir şekilde kullanmayı gerektirecek bir durum haricinde telefonla oynamak yada konuşmak mekruhtur. Çünkü tuvalet  konuşma yada sohbet yeri değildir. Tuvalette iken verilen bir selamı almak bile yanlış olmaktadır. Ama tuvalette ki ihtiyaç giderildikten sonra selamı alabilirisiniz. Bunu da Peygamber efendimiz idrarını yaparken bir adam oradan geçerken selam verir ve Peygamber efendimiz selamına karşılık vermemiştir. Böylece tuvalet ihtiyacı giderilirken Allah’ın ismi anılmasının mekruh olduğu anlaşılmaktadır, ister o ismi anmak yada selamı alıp cevap vermek gibi durumlar bize fark olsa da tuvalet anında bunları cevaplandırmak mekruh olmaktadır. Yalnızlıkla çok önemli bir durumda bu genellemenin dışında yer almaktadır.  Cep telefonla tuvalete girmek şeriat kanunlarına göre kesinlikle günahtır. Çünkü cep telefonda ilahiler, ayetler gibi durumlar olabilmektedir.

Tuvalete girerken koruyucu melekler kapıda beklemektedirler ve kişi tuvalette sebepsiz  bir nedenden dolayı konuşmaya kalkarsa koruyucu melekler zarar gelme endişesiyle tuvalete girerler sebepsiz bir neden olmasından dolayı lanet etmektedirler. Çünkü tuvalet o anda pis bir haldedir ve melekler nuranidir, bu yüzden tuvalette konuşmak çok yanlıştır. Aynı zamanda tuvalette uzun bir süre kalmak günahtır. Telefonla oynamak zaman geçirmek yanlıştır. Sadece telefon değil bunun yanında gazete okumak, sigara içilmesi, sakız çiğnenmesi ve şarkı söylemek gibi durumlar da günahtır. Bu nedenden dolayı ihtiyaç giderilip hemen tuvaletten çıkılması gerekmektedir. Tuvalette Allah kelimesi geçen her konuşma haramdır. Normal bir konuşma ise müslüman edebinde göre yanlıştır. Kısaca özetle tuvalette telefonla oynamak yada konuşmak zor da kalmadığı sürece dinimizce günahtır.

 
Son eklenen yazılar

Etiketler