Üç Aylarda Okunacak Dualar Nelerdir?

Üç Aylarda Okunacak Dualar Nelerdir?

Üç Aylarda Okunacak Dualar Nelerdir?

Regaip Kandilini, Miraç Kandilini ve Kadir gecesini içine alan mübarek üç aylar, duaların kabul olduğu aylardandır.

Peki, üç aylarda özellikle okunması gereken dualar nelerdir?

Araf Suresinde; “En güzel isimler Allah’ındır, O’na o isimlerle dua edin (7/180)” demektedir. Mübarek aylarda da Allah’a yakarışımızda sıklıkla Esma-ül Hüsna kullanmalıyız. Bu aylarda bol bol Hayyul Kayyum, Ya Samed, Ya Gaffar çekmek bizi günahlarımızdan arındırır. Ya Latif, Ya Rezzak, Ya Aziz çekmek hem ilmimizi hem rızkımızı genişletir. Erhamerrahimin çekmek ise Allah’ın sonsuz rahmetinden faydalanmamızı sağlayacaktır. Yine bu aylarda bol bol Lailahe İllallah, Allahu Ekber, Elhamdülillah, La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim çekmek gerekir.

Üç aylar, sıkıntılardan kurtulmak ve belaları def etmek için kullara verilen önemli fırsatlardandır. Zira bu aylarda dualar geri çevrilmez. Ne tür bir sıkıntınız varsa ona özel ayetleri ve tespihleri seçip üç aylarda bol bol dua edebilirsiniz.

Üç aylarda başında besmele çekerek bol bol okunması gereken sûreler ise şunlardır: Yasin-i Şerif, Fatiha, Vakıa, Ayetel Kürsi, Bakara, İhlas, Felak, Nas, Duhan, Kadir Suresi (Özellikle Ramazan ayı içerisinde her gün okunursa veya dinlenirse o aya gizlenmiş olan kadir gecesi kaçırılmamış olur ve tüm ay içinde yapılan tüm dualar kabul olur). Bu sûrelerden başka yine bu mübarek aylarda sıklıkla tövbe, şükür ve hacet namazı kılıp arkasından dua etmek gerekir.