Uyuyarak Oruç Tutulur mu?

Uyuyarak Oruç Tutulur mu?

Günümüzde insanları çoğu bu soruyu soruyor. Bağzı insanlar uyuyarak oruç tutulmaz deselerde dinimizce hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Hatta oruçlu bir insanın uyuması bile oldukça kişiyi sevaba sokmaktadır. Bir hadis-i şerif de oruçluyken uyuyan insanlar için şöyle denilmiştir; Oruçlunun uykusu ibadettir.

İnsanlar genellikle oruçlu iken uynunmaz desede bunun yanlış olduğunu bilmiyorlar. Uyumak kötü birşey değildir aksine iyi bişeydir oruçlu iken. Nededen diye soracaksanız insanların bazıları kendi duyguları çerçevesinde kin, nefret, kıskançlık, ahlaksızlık gibi bir çok şey yapmaktadırlar. Eğer kişi oruçlu ise uyuması daha iyi olacaktır. Günah işlemediği için de uyurken sevaba girecektir. Uykuda kesinlikle ama kesinlikle günah yazılmaz. Kişi uyurken bilinçli bir şrkilde hiçbir şey yapamaz.

Uykuya geçmeden önce abdest alıp niyet eden birisi uykusu boyunca sevaba girmektedir. Uyundıktan sonra iyi şeyler yapma düşüncesi olan insalar uyurken bile sevap kazanmaktadırlar. Ne güzel bir din ki insanlarını uykurken bile sevap yazan bir dine sahibiz. Ama her zaman da bu düşünce ile yaşamamalıyız çünkü sürekli uyursak sevap için elimiz boş dönebiliriz. Eğer bir kimse uyumadan önce niyet edersen namaz kılmak ya da iyi şeyler yapmak için, uykusundan uyanamasa bile sevap yazılacağını insan bilmeli. Ama kişi oruçlu iken namazlarını kaçırmamalıdır aksi takdirde günaha girmesi söz konusudur. Çalar saatlerimizi namaz vakitlerine ayarladığımız zaman Allah’ın izni ile namazlarımızıda uyanıp kılabiliriz.

      Oruçlu iken uyurken dikkat edilmesi gereken iki önemli şey vardır;

Birincisi olan kerahat vaktinde uyumamaktır. Kerahat vakti güneşin doğmasıyla başlayarak kırk beş dakika süren aradaki vakittir. Bu süre içerisinde yani kerahat vaktinde uyumak mekruktur yani harama yakındır. Eğer biz bu zaman aralığında uyursak rızkımızın azalacağını bilmeliyiz ve buna oldukça dikkat etmeliyiz. Birde bunun yanı sıra kerahat vaktinin akşam olan vakti vardır. Bu zaman aralığı ise alşam ezanına kırk beş dakika kala olmasıdır. Bu zaman aralığında uyumak ise insan için çok farklı sebepler oluşturabilmektedir. İnsanın bu zaman aralığında uyuması uyanınca aklını yerinde bulamaması yani delirmesi bile gerçekleşebilir. Bu duruma oldukça dikkat etmeliyiz ki bizim aklımız herşeyden önemli olan tek şeydir. Yani anlıyacağımız kadarıyla bu iki vakitte bizlerin uyuması mekruktur.

İkincisi ise kişilerin oruçtaki açlık ve susuzluk için uyumasını kapsamaktadır. Kişi açlıktan ve susuzluktan dolayı uyuyorsan bu durumda kişinin uyuması mekruk olabilmektedir. Biz insanlar kendi sabırlarımızı denediğimiz için aç ve susuz kalıyoruz bizim sabretmemiz lazım sabır herşeyin ilacıdır. Yine de kişinin orucu bozulmaz ve geçerlidir. Biz sabrımızı gösterdikten sonra şükretmemiz lazım halimize. Çünkü bu zamanda insan olğlu oldukça kin ve nefrete kapıldı ki heryer savaş halinde. Binlece insan ölüyor. Çocuklar, kadınlar, yaşlılar aç kalıyor. Biz halimize şükretmeliyiz gerçekten.

 

Etiketler