Ya Samed Esması Nasıl Okunur, Fazileti Nedir?

Ya Samed Esması Nasıl Okunur, Fazileti Nedir?

Yüce Rabbimizin 99 isminden biri olan Es Samed esması, birçok faziletleri bulunan ve ayrıca oldukça tesirli olan esmalar arasında yer almaktadır. Her gün okunabilen Ya Samed esması, özellikle de Perşembe günü okunmasında çok daha büyük faydalar bulunmaktadır. Her esmada olduğu gibi Ya Samed esmasında da okunma günü Perşembe olduğundan, bu günde tesirini daha fazla göstermesi söz konusu olmaktadır.

Ya Samed Esması Anlamı Nedir?

Yüce Rabbimizin 99 adet isminde olduğu gibi Ya Samed esması da bazı anlamlara sahiptir. Zeval bulunmayan ve baki olan, kulların muhtaç olduğu tek ve yegane merci, muradların, dileklerin verildiği merci, tüm sıkıntıların giderilmesi için başvurulan tek merci, yerde ve gökte bulunan tüm varlıkların muhtaç olduğu, fakat kendisinin hiçbir şeye muhtaç olmadığı anlamına gelmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere Ya Samed esması, tüm yaratılmışların kendisine muhtaç olduğu, fakat kendisinin ise, hiçbirşeye muhtaç olmadı ve herşeye gücünün yettiği anlamı çıkmaktadır.

Ya Samed Esması Nasıl Okunmaktadır?

Her esmada olduğu gibi Ya Samed esması da günlük olarak ecdeb değeri olan 134 defa okunması gerekmektedir. Ayrıca Ya Samed esması 5 vakit farz namazlarından sonra belirtildiği say adedince okunmasında büyük faydalar bulunduğunu da belirtmekte fayda görmekteyiz.

Ya Samed Esması Okumanın Faziletleri Nelerdir?

 • Ya Samed esması, 5 vakit farz namazlarından sonrasında 134 defa okunması halinde, okuyan kimse hayatı boyunca Yüce Allah’tan başka hiçbir kimseye muhtaç olmamaktadır.
 • Ya Samed esması sabah namazından önce secdeye kapanarak 115 defa okunması durumunda okuyan kimsenin düşmanlarına galip olmasına vesile olmaktadır.
 • Ya Samed esması hergün 66 defa İhlas suresinden sonra 134 defa okunması halinde Allah’ın izni ve keremi ile okuyan kimsenin hayırlı hacetlerinin kabul görmesine vesile ve yaşamı boyunca bu kimsenin geçim sıkıntısı çekmesi Allah’ın izni ve keremi ile söz konusu olmamaktadır.
 • Ya Samed esması hergün Ya Fert esması ile birlikte okunması durumunda, okuyan kimsenin ilahi dergahta sevilen bir kul olmasına vesile olmaktadır.
 • Ya Samed esması hergün 134 defa okunduğunda okuyan kimsenin her türlü afet ve musibetlerden korunmasına vesile olmaktadır.
 • Ya Samed esması günlük olarak 520 defa okunması durumunda kötü düşüncelerin yok olmasına vesile olmaktadır.
 • Ya Samed esması 100 defa okunması halinde okuyan kimsenin salaha ermesine, ruhsal olarak huzur bulmasına ve kalbinin nurlanmasına vesile olmaktadır.
 • Ya Samed esması özellikle seher vaktinde 150 defa okunması durumunda okuyan kimsenin haramlardan uzak kalmasına vesile olmaktadır.

Ayrıca insanları etkileme de oldukça tesirli bir esma olan Es Samed esması, bu sayede insanlar arası refahın sağlanması, huzur ve bereketin hasıl olması açısından da günlük olarak 134 defa okunmasında fayda bulunmaktadır. Sırlı ve tesirli bir esma olması sebebiyle ayrıca, islam alimleri tarafından da günlük 5 vakit farz ibadetlerden sonra 134 defa okunması tavsiye edilen Ya Samed esmasını bu sebeple mümkün mertebede 5 vakit farz namazlarımızdan sonra okumaya özen göstermeliyiz.

 

Etiketler

1 YORUM

 1. Avatar

  Yorumunuz