Yağ Bezeleri İçin Dua

Yağ Bezeleri İçin Dua

Yağ bezeleri için okunacak dua ve zikirler bazı İslam alimleri için tavsiye edilmiştir. Yüce Allah her derdi dermanıyla birlikte yaratmıştır. Her hastalığın da mutlaka bir şifa yolu vardır. Hastalıkların maddi ilaçları olduğu gibi manevi ilaçları da bulunuyor.

Şifayı verenin Allah olduğunu bilerek hastalıklar için şifa aramak gerekir. Yağ bezesi ilaç tedavisi ile birlikte yapılacak duayla Allah’ın izniyle yok olacaktır.

Yağ Bezesi Nedir?

yağ bezesi duası
yağ bezesi duası

Yağ bezesi, vücutta yağ bezlerinden kaynaklanan ve genellikle deri altında çıkan iyi huylu bir urdur. Çok seyrek bir şekilde kötü ura dönebilir. En çok iki omuz arasında ve ensede görülür. Bazen de kalpte, sindirim sistemi organlarında, göğüs içerisinde, karın boşluğunda, adalelerin içerisinde, koltuk altı, kol, bacak, kalça, boyun, eklem, bronşlar ve bağırsaklarda görülebilirler. Bağırsaklarda oluşan yağ bezeleri tıkanıklık ya da kanama şeklinde etki yapabilir.Genellikle şişlik şeklinde kendini gösteren yağ bezeleri, bulunduğu yere göre farklı şikayetlerle görülebilir. Deri altında bir kitle halinde bulunur ve hareket eder. Çoğu yağ bezesi vücuda zarar vermediğinden genellikle müdahale edilmese de bezenin olduğu bölgeden dolayı, iltihaplıysa ya da sinire baskı yapıyorsa ağrıya sebep olabilir. Böyle bir durumda ise bezenin tamamen çıkarılması şeklinde tıbbi tedavisi bulunmaktadır.

Yağ Bezesinin Nedenleri ve Tedavisi?Yağ bezelerinin kesin bir oluşma sebebi yoktur. İrsi, travmatik ya da yaralanma gibi durumlar yağ bezesi oluşumunu tetikleyebilir. Yağ oranı fazla, kilolu insanlarda daha fazla görülebilir.

Yağ bezelerinin kötü huylu ur şüphesi oluşursa tanı koyabilmek için tomografi, ultrason ya da biyopsi yapılabilmektedir. Yağ bezesinin genişliği 5 milimetreyi geçiyorsa, ağrı bulunuyorsa ya da kötü huylu olmasından şüpheleniliyorsa bu durumlarda cerrahi operasyon önerilmektedir. Yağ bezesi için krem ve benzeri yöntemlerle de tedavi yapılabilmektedir.

Yağ Bezesi İçin Hangi Dualar Okunmalıdır?Tüm vücuttaki ve özellikle yüzdeki yağ bezeleri için dua ve zikirler sayesinde Allah’ın izniyle şifa bulmak mümkündür. Esmaül Hüsna yani Allah’ın en güzel isimleri içerisinde yer alan En-Nâfî isminin yağ bezelerine şifa vesilesi olduğu bazı alimlerce söylenmiştir. Yâ Nâfî şeklinde her gün okumaya devam edilmelidir. Ancak bu ismin zikri için herhangi bir sayı belirtilmemiştir.

Yağ bezelerinden dua yöntemiyle kurtulmak için bir başka yöntem ise; Kuran-ı Kerim’de Zuhruf Suresi 79.ayetin bir arpa tanesiyle yağ bezesinin etrafına daire çizerek okunması şeklindedir. Bu işlem 3 kez tekrar edilir denmiştir.

Zuhruf Suresi 79.ayet: “Em ebramû emran fe innâ mubrimûn.” Meali: “Yoksa onlar işi sağlam mı tuttular? Muhakkak ki asıl biz, işi sağlam tutanlarız.”

Gözdeki yağ bezesi için dua şekli ise her çeşit göz hastalığına okunabilen Kaf Suresi 22.ayeti en az 3 gün ve günde 70 kez okunmalıdır.

Kaf Suresi 22.ayet: “fe keşefnâ anke gıtâeke fe besarukel yevme hadîdun.” Meali: “Şimdi senden perdeni(kaldırıp) açtık; bugün artık gözün keskindir.”
Son eklenen yazılar

Etiketler