Yemek Yemenin Edebi Ve Yanlış Yeme Alışkanlığının Zararları

Yemek Yemenin Edebi Ve Yanlış Yeme Alışkanlığının Zararları

Sağlıklı Beslenmenin Formülleri

Beslenme ile hastalık arasındaki bağı tıp Göz ardı etmemelidir. Beslenmek, gerekli temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Dünyanın her yerinde yapılan araştırmalar kötü beslenme ile hastalıklar arasında bir ilişki olduğunu kanıtlar. İnsan vücudundaki kirliliğinin ölçüsü çok fazladır. Bu kirliliklerin en büyük nedeni rafine hale getirilmiş ve kimyasal maddelerle yapaylaştırılmış besin maddeleri yani yoğunlaştırılmış ürünlerdir. Yapılan otopsi ilerde damarlardaki tıkanıklıklar ve bağırsaklara yerleşmiş eski dışkı kalıntıları bağırsak kirliliğine en iyi örnektir. Bağırsaklardaki kokulu gaz birikimi ve ağız kokusu ile bu kirliliğin başka bir işaretidir.
Doğru beslenme mukus ve protein içermeyen besin maddelerinden oluşmalıdır. Hastalıkların asıl nedeni yanlış beslenmedir ancak doğru beslenme ile tedavi sağlanabilir.
Vejetaryenlik, meyve ve kabuklu yemiş diyeti, sayısız beslenme türleri ve oruç tedavilerde faydalı olur. İnsanın en büyük şifa aracı olan oruç bilinçsizce kullanılması nedeniyle çok insana gerçek şifasını vermemiştir. Bu nedenle orucun tüm ayrıntılarıyla bilinmesi büyük önem taşır.
Unutmamalıyız ki vücudun kalsiyum fosfat gibi ağırlık yapıcı atık maddeleri ile tıkanmasına izin verirsek, yüksek tansiyondan dolayı kalbin kan dolaşımının düzenli sirkülâsyonunun sağlamakta zorlanacağını da göze almamız gerekir. Maalesef günümüzde hastalıksız ve mutlu bir insanın rastlayamazsınız.

Hekimlerin Üstadı dâhi meşhur İbni Sina bir sözünde şöyle demiştir:
“İlm-i Tıbb’ı iki satırla topluyorum. Sözün güzelliği kısalığındadır. Yediğin vakit az ye yedikten sonra 4-5 saat kadar daha yeme. Şifa hazımdadır. Yani kolayca hazmedeceğin miktarı ye. Nefse ve mideye en ağır ve yorucu hal yemek üstüne yemek yemektir.”
Her şeyinin çoğunun zarar olduğu gibi çok yemek yemenin vücuda bazı zararları vardır. Çok yemek kalbe zarar verir önemli hastalıklara sebep olur. Bunun birde toplumsal hayat içinde önem taşıyan bir yönü vardır ki “İnsan sürekli tok olduğu zaman aç insanın halinden anlamaz”.
Bilinmelidir ki yediğimiz gıdaların miktarını düzeltmek bir defada çok sayıda yemeği yememek gerekir. Mesela Yemek yağlı ile tuzlu veya acı gıdalarla tuzlu veya acı ise yağlı nesnelerle yenilmelidir. Çorba gibi sulu yemeklerin, köfte pilav gibi kuru yemeklerle tercih etmek ve günün belli zamanlarında yemek gerekir. Dengeyi sağlamak için ekşi ve tatlı gıdaları eşit oranda yemek vücuda çok faydalıdır. Susama ve acıkma hissi geldiğinde geciktirmeden su içip karın doyurulmalıdır. Yemek yerken önünden yenmeli, lokmaları küçük yapmak ve iyice çiğnemek gereklidir. Yediğimiz tabağï iyice temizleyip sünnet etmeli, yemeği koklamak ve ağza haşlayacak kadar sıcak yemek gibi zararlı alışkanlıklardan da uzak durmalıyız. Peygamber Efendimiz (s.a.v)”Ekrem sıcak yenen yemekler bereket yoktur diye buyurmuştur.” Dolayısıyla bizlerde bunlara dikkat ederek günlük yaşamımızı sürdürmeli beslenme alışkanlıklarımıza dikkat ederken, mümkün olduğunca hazır olarak satılan yiyecekleri tüketmekten uzak durmalıyız.

Etiketler