Zeval Vakti Ne Zaman Nasıl Hesaplanır?

Zeval Vakti Ne Zaman Nasıl Hesaplanır?

Zeval Vakti Ne Zaman Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde merak edilen islami konulardan biri de zeval vaktinin ne zaman ve nasıl hesaplanacağı konusudur. Oldukça kolay bir şekilde hesaplanabilen zeval vakti hesaplanması hakkında bilgiler sunmadan önce, zeval vaktinin ne anlama geldiği hakkında bilgiler aktaralım.

Zeval Vakti Nedir?

Güneşin öğle vaktinden başlayarak batı yönünde doğru hareket ettiği zaman dilimine zeval vakti adı verilmektedir. Ayrıca kelime anlamı olarak da ayrılma, yok olmak ve batı yönüne doğru hareket etmek anlamına gelen zeval vakti, güneş gökyüzünde çıkabildiği en yüksek nota olarak da anlam kazanmaktadır. Bu bakımdan güneşin en zirve noktada bulunması sayesinde zeval vaktinde, cisimlerin gölgelerinin cisim boylarından yaklaşık olarak 2 kat daha uzunluğa sahip olması söz konusu olmaktadır.

Zeval Vakti Özellikleri Nelerdir?

Ayrıca bazı özellikleri de bulunan zeval vakti, özellikle 24 saatlik zaman dilimi içerisinde güneşın en yüksek noktaya ulaşması sayesinde zeval vaktinin en sıcak vakit olması en belirgin özelliklerinden biridir. Güneş ışınlarının dik açı ile geldiği zeval vaktinde günün en sıcak saatleri yaşanmaktadır.

Zeval Vakti Nasıl Hesaplanmaktadır?

Oldukça kolay bir şekilde hesaplanabilen zeval vakti dinimizce belirtilen bazı kurallar dahilinde hesaplanmaktadır. Buna göre, şer’i ve örf’i olarak 2 grupta hesaplanan zeval vaktinde şer’i vakit, gün içerisinde tan yerinin ağarmasından güneşin batışına kadar geçen zaman dilimi olarak hesaplanmakta ve kerahat vaktinden biraz daha erken zamanlı olarak hesaplanmaktadır.Buna göre, zeval vakti hesaplanması oldukça basit olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

Zeval Vakti Öğle Vakti Anlamına Mı Gelmektedir?

Diğer bir deyişle zeval vakti öğle vakti anlamına da gelmektedir. Zeval vaktinde güneş ışınlarının yeryüzüne dik gelmesi söz konusu olduğundan ve bu zaman dilimi içerisinde 24 saatlik sürecin en sıcak zaman dilimine sahip olması sebebiyle zeval vakti, öğle namazının eda edildiği zaman dilimi içerisinde yer alması söz konusu olmaktadır.

Zeval Vakti Neden Önemlidir?

Dinimiz tarafından belirtilen bazı kurallar dahilinde her bir vaktin kendine özgü birtakım özellikleri bulunmaktadır. Bu vakitlerden biri de kuşkusuz ki zeval vaktidir. Zeval vaktinin önemli olmasının başlıca sebeplerinden biri, öğle namazı vaktinin zeval vakti içerisinde yer almasıdır. Bu bakımdan geçmiş tarihlerde müslümanlar, saat dilimine sahip olmadığından ve zaman dilimi açısından gelişmiş teknolojilere sahip olamadığından günlük 5 vakit farz namazları vakitlerini daha kolay bir şekilde belirleyebilmek açısından zeval vakti ve diğer vakitlerin hangi zaman dilimi içerisinde gerçekleştiği hakkında hesaplamalarda bulunmuşlardır. Bu bakımdan günümüzde de halen zeval vakti özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizde geçerliliği korumaktadır.

Zeval Vakti Hakkında Detaylı Bilgilere Nereden Ulaşılabilmektedir?

Zeval vakti ve merak ettiğiniz diğer vakitler hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak istediğinizde Diyanet İşleri Başkanlığı kurumunun kurumsal internet sitesine giriş yapmanız yeterlidir. Burada zeval vakti hakkında ayrıca merak ettiğiniz ayrıntıları doğrudan kurum yetkililerine iletebilir ve sistem üzerinden anlık olarak bilgiler alabilmektesiniz.

 

Etiketler